Подршка јачању социјалних предузећа
"Каритас Шабац" послује дуже од две деценије са јасним друштвеним циљевима подршке социјално рањивим групама и пружања лиценцираних социјалних услуга на терену за више од 500 корисника.
"Каритас Шабац" победник је такмичења социјалних предузећа, одржаног у оквиру регионалног пројекта "Finance4socialchange", на коме је учествовало 11 социјалних предузећа из Бугарске, Молдавије и Србије. Жири у чијем су саставу представници финансијских институција, фондација и пословних организација за подршку развоју социјалног предузетништва, једногласно је одлучио да социјално предузеће из Србије, на основу представљеног бизнис плана и пословног модела, освоји прву награду, вредну 7.000 евра.
НИКО СЕ НЕ ОГЛАШАВА ИЗ ГУГЛА: Милијарде корисника бесно на ову компанију, пад система оштетио огроман број људи
Стално слушамо како отплаћујемо Титове кредите: Откривамо вам на шта је он потрошио паре које данас враћамо
ИСПЛАТА ТЕК ЗА ГОДИНУ ДАНА? Реституција поново под новим правилима: Шта ће бити са обештећењима?
"Каритас Шабац" послује дуже од две деценије са јасним друштвеним циљевима подршке социјално рањивим групама и пружања лиценцираних социјалних услуга на терену за више од 500 корисника. Такође, "Каритас Шабац" годишње помогне још око 700 - 800 људи кроз активности из домена хуманитарне помоћи и деловања у ванредним ситуацијама. Оснивач је и "Социјалне синергије", предузећа за професионалну рехабилитацију и запошљавање особа са инвалидитетом и "Авлије одрживог развоја" у којима је запослено 20 особа из друштвено рањивих група, међу њима 10 особа са инвалидитетом.
- Учешће на међународном такмичењу био је велики изазов и потврда вредности и реализације наше пословне идеје. Социјална економија и предузетништво су показали свој значај и отпорност сектора још током кризе 2008. године, али и за време пандемије Ковид 19. Не треба заборавити да је суштина социјалне економије и предузетништва стављање човека пре профита - рекао је Мирољуб Николић, директор "Каритас Шабац" и најавио да ће средства из наградног фонда употребити за развој бизниса и нова улагања.
Утицај "Каритас Шабац", "Социјалне синергије" и "Авлије одрживог развоја" огледа се у запошљавању особа са инвалидитетом, пружању услуге корисницима који имају менталне сметње, економском доприносу и раду у општини која се према степену развијености налази у трећој групи неразвијености, испод републичког просека.
Привредна комора Србије у сарадњи са партнерима - организацијама које се баве унапређењем сектора социјалног предузетништва у Мађарској, Словенији, Аустрији, Немачкој, Хрватској, Бугарској, Молдавији, Словачкој и Румунији, кроз пројекат "Finance4SocialChange" sprovodi активности усмерене на унапређење амбијента за пословање социјалних предузећа и на подизању њихових интерних капацитета за раст и развој. Главни партнер на пројекту је Unicredit гроуп.
Како би се фирме из Србије што боље спремиле за такмичење, Привредна комора Србије и "Разливалиште", организација која се бави подршком социјалних предузећа, припремала је социјална предузећа за међународно такмичење организовањем низа едукативних радионица. Радионице су имале циљ да предузећа што боље представе пословне подухвате који укључује и социјални утицај тих предузећа. Теме које су биле обухваћене су: анализа финансијских извештаја, управљање финансијама, маркетинг, продаја, мерење друштвеног утицаја.