ПОЈАЧАНЕ КОНТРОЛЕ, ИНСПЕКЦИЈЕ СТАЛНО НА ТЕРЕНУ: Да ли се поштују мере у тржним центрима и маркетима у Србији?
Инспектори већ месецима врше надзор по приоритету
Ово је први после три викенда када угоститељски објекти и тржни центри раде до 20 часова. Појачане су контроле, инспекције су стално на терену. Сваког дана уради се између 2.500 и 3.500 хиљаде надзора, а прекршилаца буде 50 до 150. Контролишу се и туристички и планински центри.
"КАФАНСКО ПОДЗЕМЉЕ" СВЕ АКТИВНИЈЕ - КОРОНА ЖУРКЕ НЕ ПОСУСТАЈУ: Тајна окупљања на црном списку Кризног штаба
ПОТПУНА КАТАСТРОФА У ХРВАТСКОЈ: Кафићи и ресторани остаће затворени месецима
ВЕЛИКО ФИНАЛЕ НАГРАДНЕ ИГРЕ "УЗМИ РАЧУН И ПОБЕДИ" Ко су све срећни добитници станова у Београду!
У Србији је свега 150 санитарних инспектора, од чега у Београду 18. Начелница одељења за инспекцијске послове Министарства здравља докторка Светлана Мијатовић рекла је да инспектори већ месецима врше надзор по приоритету.
То су углавном угоститељски објекти и хотели, тржни центри, мега маркети и све велике продавнице које се налазе широм Србије.
- С обзиром да је ово сада пред новогодишње празнике у свим градовима Србије је интензивна акција контроле тржних центара и мега маркета јер очекујемо да ће бити повећан број посетилаца тако да смо на неки начин у превенцији да не дође до ширења инфекције у затвореним просторима - истиче Мијатовићева.
Додаје да се према подацима ситуација одржава на истом нивоу. Све републичке и локалне инспекције, првенствено комунална инспекција и комунална милиција ураде сваког дана између 2.500 и 3.500 надзора, а прекршилаца буде 50 до 150 .
- Све инспекције су на терену сваки дан седам дана у недељи. На Копаонику смо прошле недеље имали акцију туристичких и санитарних инспектора који су прегледали све хотеле, контролисали угоститељске објекте. Овог викенда је то на другој страни Копаоника која припада општини Брус, на Златибору. Наравно, за Нову годину ћемо бити дежурни и водићемо рачуна да се све мере поштују укључујући и радно време - наглашава начелница одељења за инспекцијске послове Министарства здравља.
Обзиром на то да су капацитети на Копаонику и Златибору практично распродати надзор се врши континуирано.
- За празнике и викендом радићемо са инспекторима који су ван територије нпр. Златибора, који су из Београда или других крајева, тако да потпуно можемо да покријемо и новогодишње празнике и целу туристичку сезону коју очекујемо да буде активна и у јануару - поручује Светлана Мијатовић.
Трговине и угоститељи раде до 20 сати, уз повећану контролу поштовања мера. У затвореном простору може да буде, на сваких девет квадрата, једна особа.
У Врању је био уобичајен суботњи пијачни дан, отворене све зелене пијаце. Било је купаца, али не и куповине на велико. Уз пијачне торбе и новчанике, обавезне су и маске.
Промет у месарама је мањи за двадесет одсто у односу на исти период прошле године. Примењују мере, а редари контролишу. Обилазе их санитарни и тржишни инспектори.
- Свако приликом уласка у радњу носи маску, ми носимо маске, рукавице, потрошачи држе размак од два метра, поштују растојање, тако да углавном све у реду, максималан број потрошача у објекту од јуче је по две муштерије - истиче Драгана Станковић, пословођа у месари.
У Владичином Хану комунални редари са инспекцијом и полицијом у контроли објеката.
- Уочено је да се мере које је прописао републички кризни штаб и усвојила Влада Републике Србије на територији општине Владичин Хан поштују, доказ за то јесте да имамо најмањи број нових прегледа и најмањи број новозаражених лица на подручју Пчињског округа - наводи Никола Стаменковић, помоћник председника општине Владичин Хан.
Нишлије и Пожежани и поред хладног времена, кише и снега користе продужено време продавница за редовну или новогодишњу куповину. Поштују се мере, нема већих гужви.
По подацима градског штаба за ванредне ситуације у Врању већина грађана и привредника поштује мере, има и изузетака, претходних дана спречили су прославу 18. рођендана у ресторану, затекли и угоститеља који је госте примао у касним вечерњим сатима.