Радници не стижу да брашно из магацина ставе на рафове, а шта је са квасцем?
- Од почетка вируса боримо се са вирусом и лажним вестима, проблем за једно и друго је што су невидљиви противници - каже Љајић.
- Сваки дан обилазим десетак различитих продавница, супермаркета, радњи, и највећи део робе је у радњама, на рафовима - рекао је министар трговине Расим Љајић.
Пиваре и дестилерије у Европи прискачу у помоћ: Прелазе на производњу дезинфекционих средстава
ПРЕДСЕДНИК ВУЧИЋ НАЈАВИО: Ево коме следи повећање плате у наредном периоду
ОВО СУ ОБАВЕЗЕ СВИХ ПОСЛОДАВАЦА У СРБИЈИ ТОКОМ ВАНРЕДНОГ СТАЊА: Ко их не поштује, прете велике казне
Он је у Специјалној емисији на РТС која је посвећена корона вирусу рекао да једино постоји проблем са брашном од једног килограма, јер радници једноставно не могу да постигну да допреме робу из магацина до рафова због велике навале и потражње за брашном.
- Брашна има, магацини су препуни. Разговарао са произвођачима брашна - дневно испорчују 350 тона, то је у односу раније дупло - рекао је он и навео пример једног млина који је испоручио прошлог марта 1. 500 тона брашна, док је само од почетка овог месеца већ продао 1. 800 тона.
Немамо домаћи квасац
Љајић наводи и да је приметан недостатак квасца.
- Немамо домаћу производњу квасца. Он се увози из Мађарске и Хрватске. Чуо сам да француска компанија, која је купла нашу фирму у Сенти, покреће производњу, и очекујем за неколко дана да ћемо и то решити - рекао је Љајић.
Он се осврнуо на данашње дешавање на пумпама у Београду, односно лажних информација да ће бензинске станице бити затворене:
- Од почетка вируса боримо се са вирусом и лажним вестима, проблем за једно и друго је што су невидљиви противници. Једна од лажних вести је та несташица горива. Ништа се апсолутно није догодило. Ситуација је нормална и имамо довољно свега - истакао је министар.
Према његовим речима, трговине, пијаце, и тржни центри раде, а данас је била препорука, како не би свака локална самоуправа засебно доносила одлуке, да радње могу најраније да се отворе у 7х а најкасније да се затворе у 18х.
Ресторани и кафићи до 18 сати раде засад, рекао је Љајић и поновио да уколико буде забране рада ресторана, размишљаће се да им се дозволи раде на достави хране.
Наши текстилци шију маске
- Проблем са маскама ћемо релативно брзо решити. Једнако важно је што су многи локални произвођачи из текстилне индустрије решили да се преоријентишу. А почела је да ради и велика фабрика у Кини која је била обустављена. Ми смо тражили прве испоруке - наводи он.
Када је реч о средствима за дезинфекцију, Љајић подсећа да је Влада донела одлуку да уместо ограничења цена, ограничи марже "како не би неко могао цене да користи као алиби да не може да набави по истим ценама".
Истиче да су инспектори на терену на днвеној бази и позива грађане да пријаве све непоштене праксе.
- Наилазимо на неправилности, али се дешава и да су цене порасле код произвођача, односно добављача, управо због маржи - наводи.
На питање да ли ће затварање граница утицати на економију, каже да се и о томе водило рачуна.
- Све земље су ограничиле промет саобраћаја, али промет робе није заустављен и то је један неписани договор. Само је потребно успоставити пратњу. Наша привреда би стала у супротном. Ово јесте борба за здравље али и економију. Трудимо се да последице буду мање, бићемо дебело оштећени, али нисмо једини - рекао је Љајић.
И телекомуникационе мреже су биле оптерећене претходних дана.
- Само обраћање председника на ванредној конференцији оптеретило је мреже више него новогодишња ноћ. Сада су капацитети максимално проширени, не би требало да буде застоја и проблема - каже министар.
СТИГЛЕ ИНСТРУКЦИЈЕ ИЗ МИНИСТАРСТВА: Нове важне ИНФОРМАЦИЈЕ за све који РАДЕ ОД 20 сати до 5 ујутро
САДА И ЗВАНИЧНО: У Америци почела економска криза!
Полисе „Дунав осигурања“ старијим особама стижу на кућну адресу
ЦарГо планира нове мере, међу њима и одрицање од накнаде у корист својих чланова
ПЕНЗИОНЕРИ, ЧУВАЈТЕ СЕ ПРЕВАРАНАТА: Остављају овакве поруке у сандучићима, полиција ВЕЋ ОБАВЕШТЕНА