СКОК ЦЕНЕ ПШЕНИЦЕ И КУКУРУЗА: И поред рата у Украјини тржиште се стабилизује - неће бити кризе у Србији
Украјина и Русија представљају око 10 одсто, односно 20 одсто глобалне производње пшенице, а скоро 30 одсто укупног извоза пшенице долази из ове две земље.
Почетком недеље, забележен је раст цена свих примарних пољопривредних производа. Укупан промет преко Продуктне берзе је износио 4.175 тона робе (26,83%), чија је финансијска вредност износила 181.873.250,00 динара (25,13%).
Средином недеље, услед вести о могућој привременој забрани извоза примарних пољопривредних производа кукуруза и пшенице, тражња на домаћем тржишту је у потпуности стала.
Пшеница најскупља у последњих 13 година: Ратари у паници чувају залихе, очекују нас нова поскупљења?
УПРАВО ЈЕ СКОЧИЛА ЦЕНА ПШЕНИЦЕ, КУКУРУЗА И СОЈЕ: Ево како криза у Украјини утиче на планету
УКРАЈИНА СА ЈАСНИМ ЗАДАЦИМА НА ПРЕГОВОРИМА! Подољак се огласио на Твитеру - ове ЧЕТИРИ СТАВКЕ су кључне
У четвртак, Влада Републике Србије усвојила је на седници Уредбу о привременој забрани извоза основних пољопривредних прехрамбених производа – зрна пшенице, пшеничног брашна, кукуруза и прекрупе и сунцокретовог уља. Ескалација конфликта у Украјини довела је до озбиљног превирања и на глобалним тржиштима.
До среде, на тржишту кукуруза је забележен узлазни тренд. Берзански уговори су реализовани у ценовном распону од 34,00 до 34,20 дин/кг без ПДВ-а, односно од 35,00 до 35,80 дин/кг без ПДВ-а на паритету ЦПТ (фцо-испоручено).
Пондерисана цена за ову недељу је износила 34,13 дин/кг без ПДВ-а. У односу на податак из претходне недеље, ова житарица је поскупела за 6,08%. Након Уредбе о забрани извоза, дошло је до потпуног смиривања тржишта, односно одсуства тражње.
Током фебруара извезено је 161.629 тона кукуруза, а укупан извоз у текућој економској години износи 731.158 тона, што указује да је кукуруз један од најзначајнијих извозних производа из Србије. Више од половине годишњег рода кукуруза као тржишни вишак одлази у извоз. У наредном периоду, где је присутна неизвесност, остаје нам да помно пратимо сплет дешавања развоја овакве ситуације.
Пшеница је узеле највећи количински примат у трговању на робно-берзанском тржишту. У зависности од квалитета, уговори су закључени од 35,00 дин/кг до 36,00 без ПДВ-а. Пондерисана цена ове житарице износи 35,54 дин/кг без ПДВ-а, што представља раст од 4,69% у односу на претходну недељу.
С обзиром на стање на међународном тржишту, није изненађујућа повећана тражња и раст цена код нас. Као и код кукуруза, од среде није закључен ниједан купопродајни уговор. Током фебруара извезено је 57.389 тона пшенице, а укупни извоз за 2021./22. годину износи 724.544 тона.
Највећи купац пшенице током фебруара, била је Италија са 28.257 тона робе. У Европи, волатилност је и даље присутна на тржиштима, што намеће велику опрезност при заузимању позиција. Иста ситуација је и у Чикагу након периода пада цена пшенице, који су следили након периода са достизањима лимита раста.
За разлику од житарица, тржиште соје је било активно током целе протекле недеље. Реализација берзанских уговора на ФЦА (фцо-утоварено), кретала се на ценовном нивоу од 77,00 до 78,00 дин/кг без ПДВ-а, са јасном тенденцијом раста цене. Уговор на паритету ЦПТ (фцо-испоручено) је закључен по јединственој цени од 78,50 дин/кг без ПДВ-а.
Детаљније праћење цена агрокултуре можете погледати ОВДЕ.
Рат и цене пшенице
На пример, Либан и Тунис, две земље са рањивим економијама, увозе више од половине пшенице из Украјине. Сходно томе, производња из Украјине, или њен недостатак, утиче на глобалну сигурност хране. Иако је Украјина у прошлости била доследан снабдевач, раније смо видели да глобална несташица утиче на безбедност хране.
Ланци извоза пшенице из Украјине су поремећени сукобом. Лучки објекти у Украјини обуставили су комерцијалне операције, спречавајући одлив пшенице пожњевене 2021. године.
Док је усев пшенице 2022. засађен прошле јесени, други усеви треба да буду засађени ускоро. Коначна производња за све усеве у Украјини зависи од тога да фармери буду на својим пољима, да не ратују, да ђубре, беру и померају усев, ако је ланац снабдевања довољно чврст.
Цене су порасле за максимум који је одбор дозволио за првих пет трговачких дана у марту - пораст без преседана.
Да ли ће доћи до стабилизације тржишта?
Предпоставка је да након наглог скока тржишних цена долази до стабилизације тржишта, рецимо нафта данас је пала први пут испод сто долара након максималног скока цене, пошто су инвеститори преиспитали своје раније процене о снабдевању тржишта овим енергентом које су протеклих недеља подстакле огроман скок цена.
Такав скок економисти тврде да је нормалан, али процеси обустављања даљег поскупљења су покренути и сматра се да ће постепеним опадањем цене горива почети да опада и цене свих осталих производа.
Председник Србије Александар Вучич је неколико пута наговестио да смо спремни на сваку врсту кризе, али велика је вероватноћа да ескалације економске кризе неће бити.