Случајеви свињске куге, можда и у Србији? Ево које су мере безбедности које могу да се примене
Афричка куга свиња је опасна економска болест
Последње сумње на случајеве афричке куге свиња биле су пре седам дана у околини Младеновца и чекају се резултати а у међувремену фармери би требало да предузму све мере које је наложила Управа за ветерину Министарства пољопривреде, рекао је данас Ненад Будимовић, секретар Удружења за сточарство и прераду сточарских производа Привредне коморе Србије (ПКС).
- Афричка куга свиња није опасна за људи, али спада у јаку економску болест код животиња и због економских штета врло је битно да се предузму све мере за спречавање и настанак ове болести - каже Будимовић.
На Звездари КОЗЕ, на Чукарици КОКОШКЕ: Ево на којим општинама можете УЗГАЈАТИ ЖИВОТИЊЕ!
МИЛИЈАРДЕ ДОЛАРА ГУБИТКА: Велики проблеми за Убер (ВИДЕО)
ТУРЦИ ИЗГРАДИЛИ ЧУДО ОД АУТО-ПУТА: Вреди 11 милијарди долара, а држава није потрошила ни цент! (ВИДЕО)
Ова болест до сада није никада установљена у Србији, а велике штете већ наноси суседним земљама, Румунији, Бугарској и Мађарској. Од ове болести свиње се не могу заштити вакцинацијом а вектори њеног ширења међу животињама су птице и глодари који учествују у преношењу и на њих се не може утицати.
- Мере се своде на хигијену, што мање контаката међу животињама и људи са других фарми - каже Будимовић и додаје да се мора водити борба против дивљих глодара као и контролисати запат дивљих свиња. У Србији је тренутно у производњи око три милиона комада свиња, а годишње их се закоље око пет милиона.
- Штета од ове болести може да буде и стопостотна у жариштима где се открије зато што је једини начин искорењивања и лечења еутаназирање животиња и нешкодљиво уклањање и зато је то врло опасна болест - наводи Будимовић.
У осматрању и пријављивању болесних животиња улогу имају и ловци, али они уколико не поштују мере, сматра он, могу бити и преносиоци јер су у контакту са животињама.
Током пролећа управо због афричке куге свиња популација дивљих свиња у Србији је изловљавана, а Будимовић каже да је то једна од метода али не може да буде трајна.
- То је добро јер је смањена популација до границе коју предвиђају регулативе, међутим, треба спустити на најмањи могући ниво контакте и људи и животиња, и животиња међусобно - каже Будимовић.
Нови ауто-пут Обреновац-Чачак имаће шест наплатних станица, а ево колико ће износити ЦЕНА ПУТАРИНЕ
Послодавац не може да ангажује више од 10 одсто запослених преко агенције
МЕДВЕДЕВ УБРЗАВА САВЕЗ СА СРБИЈОМ: Други човек Русије ЗАХТЕВА УВОЂЕЊЕ наше земље у ЕВРОАЗИЈСКУ ЕКОНОМСКУ УНИЈУ
У Србији се годишње произведе од 250.000 до 300.000 тона свињског меса. Месо се производи довољно за сопствене потребе, а просечно по становнику се потроши 16 килограма меса, док с прерађевинама потрошња достиже 40 килограма. За извоз вишкова свињског меса постоје уговори с Кином и Хонгконгом, док се у Русију извозе и прерађевине.
- Производња свињског меса у Србији је таква да можемо лако да се престројимо и да је повећамо, али је неопходно наћи пласман тржишних вишкова - закључује Будимовић.
НАЈВРЕЛИЈИ ДАН У БЕОГРАДУ: На Звездари измерено "само" 30, а у овој улици ПАКАО ОД 45 СТЕПЕНИ! (ВИДЕО)