Србија унапређује процес уписа у катастар – шта грађани треба да знају
Новим законским решењем се задржавају сва права грађана у поступку уписа у катастар непокретности, а износ републичких такси остаје непромењен.
Поводом недавних медијских текстова који су створили забуну и дезинформације у вези са законским променама у процесу уписа у катастар непокретности и катастар инфраструктуре, желимо да разјаснимо суштину ових промена, истакнемо чињенице и аргументе и пружимо конкретне примере.
Вучић: Ако нам они не буди правили проблеме, зиме за грађане Србије неће бити
СВИ СУ ОДУШЕВЉЕНИ НОВИМ ЛОГОМ САВА ЦЕНТРА који је осмислио НАШ ЧУВЕНИ ГРАФИЧКИ ДИЗАЈНЕР (ФОТО)
ЛУДИЛО ШОЛАКОВИХ МЕДИЈА ЈЕР ГРАЂАНИ БЕЖЕ ОД СББ-а: Хоће да забране кабловску!
Истина је да се овим изменама Закона не мења тренутни систем уписа у катастар већ унапређује и у потпуности демонтира стари коруптивни модел. Републички геодетски завод је због тога очекивао реакције интересних група који су живели од таквог модела. Доказано је да су најефикасније метода за елиминисање корупцију професионализација и дигитализација што је Република Србија увела изменама овог закона.
Да би грађанима било јасно, наглашавамо да је промена уведена само у поступку подношења захтева за упис права на основу исправа насталих пре јула 2018. године, односно исправа које су настале пре 10, 20 или 40 година и којима су истекли сви законски рокови за подношење. Од 4. новембра 2023. захтев који садржи овако старе исправе могу да се поднесу у катастар искључиво дигиталним путем, преко професионалних корисника (адвоката и геодетских организација) који имају уговор закључен са Републичким геодетским заводом. Подношење захтева катастру и за ове кориснике је потпуно бесплатно.
Такође напомињемо да данас уместо 170 стандардних, физичких шалтера катастра, грађани на располагању имају преко 4.000 дигиталних шалтера који раде 24 сата дневно, 7 дана у недељи, 365 дана у години, потпуно бесплатно. Овим је комплетиран процес професионализације и дигитализације катастра и коначно је демонтиран стари коруптивни модел на који су се и сами грађани жалили и због чега нису могли да упишу у катастар непокретности на основу овако старих исправа.
Правне послове и даље спроводе јавни бележници (купопродаје, хипотеке, оставине...), судови (пресуде, решења...), локалне самоуправе (озакоњења, експропријација, комасација...), државни органи, извршитељи и други, и са катастром комуницирају дигитално преко електронског шалтера на начин на који то раде већ 5 година и на који су грађани навикли.
Подсећамо да се овакви уписи завршавају за само 4 дана, док је светски просек 47, због чега је Србија сврстана у водеће земље на свету, а Уједињене нације су прогласиле нашу земљу примером добре праксе. Због наведених успеха је ова методологија сада примењена за решавање проблема уписа са старом документацијом.
Новим законским решењем се задржавају сва права грађана у поступку уписа у катастар непокретности, а износ републичких такси остаје непромењен. Наглашавамо да је подношење захтева у Републичком геодетском заводу дигиталним путем бесплатно као што су и бесплатне све дигиталне услуге које пружамо корисницима. Цене услуга за лица са повереним овлашћењима, као што су јавни бележници и извршитељи, као и професионалних корисника, нису у надлежности Републичког геодетског завода.
Највећа забуна је изазвана погрешно пласираном информацијом да је цена за подношење захтева данас 24.750 динара, што је потпуна неистина. Подвлачимо, подношење дигиталног захтева је потпуно бесплатно. Поменута цифра од 24.750 динара је цена адвокатске коморе Србије за поднесак уписа у катастар који је званични правни документ и садржи аргументе, чињенице, правне инструменте и захтеве ради евидентирања и регистрације права или промена у вези са непокретностима у катастар.
Општа сврха поднеска за упис у катастар непокретности је да се обезбеди јасно и тачно евидентирање права и промена везаних за непокретности како би се створила правна сигурност и транспарентност у вези с том непокретности. Уз поднесак за упис у катастар непокретности обавезна је пратећа документација која подржава захтев и пружа неопходне информације како би се поступак уписа обавио на адекватан начин. Као што се из приложеног види подношење захтева и поднесак за упис у катастар су две различите ствари иако су на изглед сличне па су искришћене од стране интересних група за дезинформисање јавности у циљу опструкције реформи.
Позивамо грађане да верују Републичком геодетском заводу јер једино непокретност уписана у катастар је сигурна и вреди више.
Републички геодетски завод стоји на располагању за сва додатна питања и недоумице које грађани могу имати у вези са овим законима.
Сва питања можете упутити преко апликације инфо центра на сајту Републичког геодетског завода као и на број телефона 0700/500-500.