СВЕ ЈЕ ВИШЕ СТРАНИХ ИНВЕСТИТОРА У СРБИЈИ: Ево зашто воле да послују у нашој земљи
Странци не долазе овде из неких апстрактних разлога него зато што имају одређену визију како могу да напараве добар посао
Према подацима Агенције за привредне регистре, у Србији послује 18.000 комапнија са већинским страним власништвом, које запошљавају око 350.000 радника. У протеклој деценији, директно су у Србији уложили 24,5 милијарди евра.
ИМАТЕ НЕКРЕТНИНУ У ГРЧКОЈ? До ње може само власник, без чланова породице
Кинеска економија почела је да се опоравља још на пролеће: У чему је тајна њиховог успеха?
ПАЗИТЕ СЕ ЛАЖЊАКА: Откривено скоро 2.000 фалсификованих новчаница у првих девет месеци ове године
Према истраживању које Америчка привредна комора спроводи већ осам година међу чланицама, компаније су задовољне макроекономском стабилношћу у Србији, смањеним буџетским дефицитом, смањењем администрирања, посебно у делу издавања грађевинских дозвола, и реформом е-управе.
Нема наговештаја да ће страни улагачи напустити Србију
Због пандемије ковида-19, компаније бележе мање профите, смањене су амбиције у погледу ширења пословања, нових инвестиција и запошљавања, и свакако да ће коначан пословни резултат бити лошији.
На питање да ли има наговештаја да неке компаније планирају да напусте тржиште Србије, председник УО Немачко-српске привредне коморе Удо Ајхлингер каже да тренутно нема никаквих наговештаја о томе.
- Управо обрнуто, имамо више компанија које куцају на врата и проверавају могућности пословања у Србији - додаје Ајхлингер.
За Немачку привредну комору значајно је да се све договорено, некад истина са закашњењем, ипак реализује, због чега је Влада Србије партнер од поверења. Можда се и због тога могу чути критике да су стране фирме привилеговане.
ЗНАТЕ ЛИ КО СУ ПИНТЕРИ? Занат се преноси са колена на колено у Србији, производи тражени широм света
- Не мислим да неко дође и каже "отварам стотине радних места и хоћу другачији третман од Владе". Озбиљно сумњам у то - каже Ајхлингер.
Председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж каже да је ПКС врло јасно у комуникацији са страним инвеститорима.
- Дакле, они не долазе овде из неких апстрактних разлога него зато што имају одређену визију како могу да напараве добар посао - сматра Чадеж.
Народна банка Србије процењује да ће ове године директне стране инвестиције достићи 2,3 милијарде евра, због пандемије мање него прошле године када су износиле рекордних 3,8 милијарди евра.