ТОПЛАНЕ СПРЕМНЕ ЗА ПОЧЕТАК ГРЕЈНЕ СЕЗОНЕ "Неће бити повуци потегни, апел и план уштеде дао резултата"
Обезбеђене довољне количине енергената, топлане спремне
Сада је спољна просечна температура 20 степени и боље је да се у овом периоду не креће са грејањем и тако уштеди, поручује помоћник министарке рударства и енергетике Раша Којчић и истиче да је најбитније да свих енергената има довољно и да су све топлане урадиле ремонт.
УДАРНА ВЕСТ! Поред Хрвата Србији ЈОШ ДВЕ земље стопирале увоз руске нафте?!
ВУЧИЋ УВЕК КОРАК ИСПРЕД СВИХ! Председник на време спречио катастрофу - лажни еколози тражили укидање рудника, а Немачка се враћа ископавању угља!
ОВО СУ НОВЕ ЦЕНЕ ГОРИВА: Ево колико ћемо наредних 7 дана плаћати дизел и бензин
- Све је спремно. Потребно је пар сати да крену са грејањем - рекао је Којчић за Танјуг.
Наводи да су обезбеђене довољне количине, гаса, мазута, и да су све топлане технички 100 посто спремне.
- Банатски двор је напуњен до врха. Додатна сигурност је обезбеђена са резервама у Мађарској. Уз гас који пристиже гасоводом - рекао је он.
Помоћник министарке рударства и енергетике Зоран Илић за Танјуг подсећа да је прошле године било грејање чак и у мају и констатовао да на грејну сезону утиче време, односно метеорологија.
Говорећи о електричној енергији Илић је рекао да после више месеци Србија у октобру није увозила струју.
Оценио је да први рачуни показују да је апел и план уштеде дао резултата у доброј мери и да се штеди струја.
Рекао је да ће тек понашање у новембру бити релевантно да се оцени у којој мери је уштеда присутна.
- Неће бити повуци потегни ни са чим, све је обезбеђено - рекао је он коментаришући изгледе за зимски период.
Илић је рекао да се ових дана завршавају последњи ремонти на хидроелектранама, те да су и на термо капацитетима у финишу.
- Све је спремно. Све ће бити у погону. Током децембра и јануара, критични периоди, мораћемо да увозимо, јер је не производимо довољно - рекао је он.
Додао је да су се позивима на штедњу електричне енергије одазвали и привреда и јавни и приватни сектор, и домаћинству.
- Можда ћемо проћи зиму чак и да не увозимо електричну енергију - поручио је он.
Илић је оценио и да би можда било боље увозити сада струју док је ова цене, и тако подићи резерве угља како би квалитетније ушли у зиму.
- Резерве угља сваког дана расту. Држава је одобрила увоз 10 посто наших потреба, што је око четири милиона тона. У ЕПС-у сада скидају угаљ и са делова копова где не прилазе велики багери. У једном периоду угља из тих џепова је било више од увоза - рекао је он.
Навео је да хидролошки потенцијали још увек нису у пуном капацитету, али да тренутно хидроелектране дају преко 20 одсто укупне производње струје у Србији.
Додао је да се дневно упумпава и вода у акумулациона језера како би се појачала резерва важна за периоде са пиком потрошње.
Нафтовод до Мађарске реалан, нова рута и могућност транзита
Раша Којчић оценио је да је изградња нафтовода од Новог Сада до Сегедина реалан пројект и додао да се скоро 50 милиона евра годишње сада плаћа транспорт сирове нафте.
За Танјуг је истакао да у перспективи може постојати и могућност да се тај инфраструктурни објекат продужи ка Скопљу и Драчу, односно конектује са луком у Солуну.
Истакао је да се изградњом тог нафтовода ка Мађарској обезбеђује додатни извор снабдевања сировом нафтом Србије, а могао би да постане и транзитна рута.
Он је рекао да се скоро 50 милиона евра годишње плаћа транспорт сирове нафте садашњом рутом, односно нафтоводом ЈАНАФ преко Хрватске.