ФАНТАСТИЧНИ РЕЗУЛТАТИ ОВЕ ГОДИНЕ: Српски туризам ЦВЕТА, све већи број страних гостију, а ОВО СУ И ОМИЉЕНЕ АКТИВНОСТИ
У јануару следеће године Министарство трговине, туризма и телекомуникација донеће два правилника који би требало да регулишу рад туристичких агенција, како би се обезбедила већа заштита домаћих путника и туриста
Министар Расим Љајић је данас, на Светски дан туризма, на додели признања "Изузетне дестинције Европе - ЕДЕН Србија 2019" у Старом двору, рекао да ће према правилницима туристичке агенције бити подељене на четири категорије, у оквиру које ће свака имати различит износ гаранција путовања и потребног депозита, али и најавио да ће средином следеће године у примени бити е-туризам.
- То је централни информациони систем у области туризма и угоститељства, уз помоћ њега имаћемо реалну слику броја угоститеља и туриста, а то ће нам бити основа за даље планирање развоја туризма - рекао је Љајић.
Оно што је обележило ову туристичку годину у Србији, каже Љајић, јесте доношење новог Закона о туризму и угоститељству у марту, којим је, подсећа, уведено паушално опорезивање угоститеља у циљу смањења сиве економије.
ПРИВАТНА ПОТРОШЊА САД НА КЛИМАВИМ НОГАМА: Упркос расту примања, успорен привредни раст
ЗАСЕДАЊЕ СКУПШТИНЕ ГРАДА: Усвојене одлуке о Инфостану, изградњи канализације, подизању споменика
На сајму хране у Москви фирме из Србије потписале 12 уговора
Љајић истиче да је та мера од марта до сада дала резултате и изнео податак да је прошле године у Београду било пријављено 2.500 категорисаних лежајева, а ове године их има 3.800, у Новом Саду их је било 600 док их је данас 1.100.
- Такође, број пријављених лежајева се повећава и на Златибору и у другим туристичким местима у Србији. Ми настављамо да се боримо против сиве економије, али чињеница је да тај закон даје резултате - подвукао је Љајић.
Осим тога, наводи министар, годину је обележило и отварање 15 нових хотела, од којих су три отворена у Београду, те најавио да ће још три нова хотела бити отворена у српској престоници до краја или почетком наредне године.
- До краја 2020. године у Србији ће бити изграђено још око 20 хотела, а тиме се приближавамо цифри од 400 хотела у земљи која прати резултате у туристичком сектору - указао је Љајић.
Позвао је и туристичке привреднике да користе субвенције државе за изградњу хотела у бањским местима, додајући да је до сада потписано девет уговора о додели средстава, а да ће до краја године бити потписана још три.
ИМА НАДЕ! Шанса за оне који су изгубили стан: Тужите банку, можете да добијете и десетине хиљада евра назад!
ФЕЈСБУК ОД ДАНАС ПОЧИЊЕ ДА СКРИВА ЛАЈКОВЕ: Велики тест за кориснике
ЕВО коме је све Србија дужна: ДУГОВЕ ИЗ СФРЈ ОТПЛАЋИВАЋЕМО ДО 2041. ГОДИНЕ!
Министар каже да је на раст туризма у Србији нарочито утицала промоција у коју је много улагано и то са акцентом на осам тржишта, а једно од њих је кинеско.
Истиче да су због добре промоције наше земље у Кини, управо кинески туристи у првих осам месеци ове године на првом месту по броју долазака.
Развоју туризма у Србији, додаје Љајић, допринела је и визна либерализација, те је подсетио да су до пре четири године грађани 72 земље могли да дођу без виза, а данас грађани из 92 земље.
Такође подсећа и да је до пре четири године Србија имала 84 директне линије са градовима у свету, а да их данас има 99 дестинација.
Осврнуо се и на туризам глобално, те казао да је овогодишњи Светски дан туризма посвећен запошљавању у тој области, додајући да је туризам индустријска грана која запошљава доста људи, а да нека истраживања показују да је сваки 10 запослени ради у сектору туризма.
Нова инвестиција у Зрењанину: Кинеска компанија отвара око 100 нових радних места
Данци направили штедну касицу у облику ТИТОВЕ БИСТЕ: Ово су детаљи из Музеја историје Југославије
Осим тога, додао је Љајић, то је грана привреде где је запослено највише младих и жена, и изнео податак да чак 47 одсто младих до 34 године ради у сектору туризма, а чак 60 одсто жена је запослено у тој области.
Представник делегације ЕУ у Србији Штефен Худолин најавио је да Европска унија са Србијом припрема нови програм који почиње у октобру ове године за развој туризма у источној Србији и да ће за то ЕУ издовојити 15 милиона евра.
Према Худолинијевим речима, неки од пројеката који ће бити обухваћени тим програмом јесу обнова Смедеревске тврђаве, Тврђаве Фетислам, али и за подржавање младих привредника који се баве туризмом.
Подсетио је и да је ЕУ у претходној деценији заједно са Владом Србије кроз развојне програме уложила скоро 10 милиона евра, али и да је обнову Голубачке тврђаве помогла са осам милиона евра.
Доделу признања "Изузетне дестинације Европе - ЕДЕН Србија 2019" организује Туристичка организација Србије поводом Светског дана туризма, а директорка ТОС-а Марија Лабовић каже да је овогодишња тема здравствени и велнес туризам.
ФОЛКСВАГЕН У ТУРСКОЈ: Први аутомобили 2022. године, посао за 4.000 људи
ГРАД КАО ИЗ БАЈКЕ НУДИ БЕСПЛАТНЕ СТАНОВЕ и пословни простор, али ипак КРИЈЕ СВОЈУ МРАЧНУ СТРАНУ
Ево зашто је Бил Гејтс побегао из Мајкрософта чак деценију пре него што је желео: Заволео је ДРУГИ посао и тиме жели да се бави до краја живота
- Здравствени туризам заузима све значајнију улогу у нашој земљи. Од 9,3 милиона ноћења, колико је прошле године укупно остварено у Србији, више од 2,5 милиона ноћења реализовано је у бањским местима - указала је Лабовић.
Награду за изузетну дестинацију Европе у Србији за 2019. годину добила је Куршумлија, док су за пратеће изабрани Пећинци и Крушевац, а у ужем избору биле су и Ивањица и Мионица.
Награђене дестинације добијају могућност за повећану међународну промоцију, учешће у раду националне и европске ЕДЕН мреже.