У САД НЕМА БРИГЕ ОД ИНФЛАЦИЈЕ: Стручњаци истакли идеалне услове на тржишту рада
Америчка економија је у мају створила нето 559.000 нових радних места, што је мање од очекиваног 671.000
То је ипак боље од априлских бројки (278.000), када се већ чинило да издашни подстицајни пакети који су завршили на већини америчких банковних рачуна нису баш подстакли незапослене да траже посао.
СВЕТСКИ ДАН ЗАШТИТЕ ЖИВОТНЕ СРЕДИНЕ - MOZZART ДОНИРАО БЕОГРАЂАНИМА ИНОВАТИВНИ ПРЕЧИШЋИВАЧ ВАЗДУХА!
РЕЗУЛТАТ СНАЖНЕ ЕКОНОМИЈЕ И УСПОНА СРБИЈЕ - "ГРМЕЋЕ" ШИНАМА: Брзи возови за нашу земљу биће најмодернији у Европи
ИНДУСТРИЈСКА ПРОИЗВОДЊА СКОЧИЛА ЗА 33 ОДСТО: Српска економија доживљава процват
Неки економисти кажу да су мајски подаци с тржишта рада идеални, користећи појам Златокос, који дефинише праве економске услове како централна банка не би почела да размишља о најави завршетка откупа обвезница, пише Сеебиз.еу.
Кључ ове Федове одлуке биће стопа инфлације. Значајно смањење приноса на десетогодишњу америчку обвезницу у петак (на 1,56 одсто) показује да инвеститори не виде повећане инфлаторне притиске у тренутној ситуацији на тржишту рада.
Гувернер Федералних резерви Џером Пауел је више пута нагласио да је тржиште рада далеко од предпандемијских нивоа, тако да стезање ремена још није опција. Угледне финансијске институције истичу да се морају пратити и цене ренте у САД-у, које су укључене у прорачун инфлације.
Оне (иако је раст цена кућа у САД-у прошле године износио 13 одсто, највиши у 15 година) су порасле два одсто на годишњем нивоу. У Голдман Сахсу станарина (заједно с платама и очекивањима од инфлације) је један од три главна чиниоца ризика за инфлацију.
У УБС-у су отишли још даље и верују да финансијска тржишта не зависе ни од једне варијабле, него од америчких цена најма. Чак и ако кирије расту сличном брзином као пре епидемије (годишњи раст је тада износио око 4одсто), то ће инфлацију повећати за 0,5 бодова