Велике компаније у све већем броју се ОДРИЧУ ДРЖАВНЕ ПОМОЋИ
У пакету су три мере подршке за велика предузећа.
Све дужи списак привредника и предузећа у Србији који су до сада поднели захтев за коришћење мера државне помоћи у борби против последица пандемије корона вируса показује колико је домаћој привреди неопходна подршка.
Потпредседница Европске комисије: Западном Балкану више од 3,3 милијарде евра помоћи, и то није све!
Савети за будуће инвеститоре: Како да почнете да улажете
ЗБОГ ВИРУСА НЕ ЖЕЛЕ КЕШ У РУЦИ: Људи масовно прелазе на ДИГИТАЛНА ПЛАЋАЊА
Са друге стране, продужава се и листа великих компанија и предузећа који су одлучили да пакет мера који је Влада Србије припремила ипак не искористе због тога што, како наводе, успевају да одрже оптималан ниво пословања.
Истичу и да постоје многи привредни субјекти, предузетници и мала и средња предузећа, којима су субвенције и помоћ државе потребније.
У првом таласу здравствене кризе друштвено одговорне компаније показале су солидарност великим бројем донација здравственим центрима широм Србије у борби против COVID-19. У овом, другом таласу који се односи на отклањање последица које је по домаћу привреду донео корона вирус, "велики" поново исказују своју солидарност, дајући предност очувању ликвидности предузећима која су у кризи претрпела теже последице.
Међу великим привредним субјектима који су исказали солидарност је компанија Филип Морис, која је у јеку епидемије у Србији једном од највећих корпоративних донација помогла опремање здравствених центара неопходном медицинском опремом. Компанија, чија је фабрика у Нишу током кризе успела да одржи континуитет у производњи уз поштовање мера и прописа заштите и превенције ширења корона вируса, сада је донела одлуку и да не користи државну помоћ, односно субвенције одобрене Уредбом Владе Србије.
У корист оних којима је подршка за пословање потребнија, помоћи се одрекла и МК Група са свим својим компанијама, истичући да су свесни да највећи терет тренутне кризе подносе микро, мала и средња предузећа, те да су усвојене мере превасходно намењене том сегменту економије.
Међу онима који су се одрекли мера подршке је и Група Univerexport, док су из "АутоЧачка" саопштили да су и запошљавали нове раднике.
На седници Владе Србије усвојене су три уредбе које представљају правни оквир за примену Програма подршке привреди у циљу смањења негативних ефеката проузрокованих пандемијом вируса Covid-19.
Усвојена је Уредба о фискалним погодностима и директним давањима привредним субјектима у приватном сектору и новчаној помоћи грађанима у циљу ублажавања економских последица насталих услед болести COVID-19, Уредба о утврђивању програма финансијске подршке привредним субјектима за одржавање ликвидности и обртна средства у отежаним економским условима изазваним пандемијом COVID 19 као и Уредба о поступку за издавање дужничких хартија од вредности за време ванредног стања.
Попусти „Дунав осигурања“ за пољопривреднике и у ванредном стању
СНАЛАЖЉИВИ СРПСКИ ТЕКСТИЛЦИ: Преоријентисали се на производњу маски, сада шију и за извоз
ЗЛАТНИ ПОСАО СРБИЈЕ: Држава даје милионе, а време зрења нам даје ОГРОМНУ ШАНСУ на тржишту ЕУ
ГОРИВО НИЈЕ БИЛО ЈЕФТИНИЈЕ ЈОШ ОД 2015: Литар бензина 125 динара - ове недеље још једно СНИЖЕЊЕ
ПРЕОСТАЛО САМО ПОТПИСИВАЊЕ УГОВОРА: Ево када ће новчана помоћ бити исплаћена пољопривредницима