Велике промене: Усвојен нови закон за ЈЕФТИНИЈЕ ЛЕКОВЕ
Реформа ће убрзати приступ најновијим лековима
Европски парламент је великом већином изгласао реформу система процене здравствених технологија чији су циљ јефтинији лекови и уштеде у здравственим системима држава чланица.
КОНСТАНТАН ПАД НЕЗАПОСЛЕНОСТИ! Од почетка године ЗАПОСЛЕНО ВИШЕ ОД 200 ХИЉАДА РАДНИКА!
До сада је свака од 28 држава чланица одвојено испитивала дејство нових лекова и медицинских средстава и на основу тих процена су преговарале с фармацеутима о ценама. Према новим прописима, земље ће моћи да користе процене које су већ објавиле неке друге земље.
– Здравље је непроцењиво, али здравство кошта. Случај с ценом нових лекова за децу с ретким болестима је показао колико скупе могу бити иновативне терапије. У последњој деценији цене лекова против рака порасле су 10 пута у односу на њихово дејство. Заједничке процене на нивоу ЕУ ће оснажити преговарачку позицију држава, поготово мањих, при одређивању цена лекова – изјавила је хрватска европарламентарка Биљана Борзан, која је учествовала у изради новог закона.
ВИТАМИНСКА БОМБА: Дуња је воће са великим потенцијалом, али у Србији од ње правимо ракију
Она је додала да ЕУ мора учинити све како би помогла државама чланицама које се суочавају са све већим трошковима здравства. Осим економских бенефита, реформа ће убрзати приступ најновијим лековима јер ће уместо 28 процена, које је раније морала да обави свака појединачна земља, једна бити довољна за процену дејства лека.