Весић: Изградња брзих пруга суштински важна за развој Србије
Сваки пројекат је значајан јер доприноси развоју земље или друштва, али су за Србију суштински најважнији пројекти изградње брзих пруга јер оне не значе само нову инфраструктуру већ и технолошки напредак наше земље, изјавио је данас министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Горан Весић и додао да су многе власти говориле о изградњи таквих пруга, али да је председник Александар Вучић први покренуо тај процес.
Весић је, гостујући на телевизији Информер, рекао да нема власти која није говорила о томе да ће се градити брзе пруге, али да никад нико ништа није урадио по том питању, те подсетио да је Србија своје прве пруге градила после добијања независности, као и да је 1884. године кренуо железнички саобраћај према Нишу и Земуну односно ка Будимпешти.
- Када смо добили независност 1878. године, једна од ставки у уговору који смо тада добили од европских сила била је да се изгради пруга која је требало да повеже Београд са Нишем, затим Ниш са Софијом, а после са Истанбулом и горе према Будимпешти тако да је у то време изградња пруга у Србији, које је градио краљ Милан, значила технолошки напредак Србије, повезивање наше земље са Европом и доказ да је Србија европска држава - рекао је Весић.
Навео је да се сада, после толико година, враћамо изградњи, овога пута брзих пруга које значе технолошки напредак.
Подсетио је да је изграђена брза пруга од Београда до Новог Сада, а да су у току радови на изградњи брзе пруге од Новог Сада до Суботице која је дуга 108 километара, што значи да ћемо укупно имати скоро 184 километара брзих пруга.
- Купили смо пет нових возова. То су кинески брзи возови, а већ имамо три Штадлерова то јест швајцарска брза воза - рекао је Весић и додао да ћемо 2026. године бити повезани брзом пругом од Београда до Будимпеште којом ће се возити 200 километара на сат у просеку, а путовање између два града трајаће два сата и 45 минута.
Весић је рекао да се очекује да ће брза пруга од Новог Сада до Суботице бити пуштена у саобраћај крајем новембра, почетком децембра ове године, те да ће се од Београда до Суботице стизати за сат и десет минута.
- Где год изградимо пругу, ту долази до развоја тог дела Србије и зато је изградња инфраструктуре коју је иницирао председник Вучић најзначајнија за равномеран развој земље. Од када знам за себе, као што се прича о брзим пругама, прича се и о равномерном развоју Србије, али све те жеље су остале мртво слово на папиру док не изградите инфраструктуру. Када је изградите, тада у то место које је повезано ауто-путем, брзом саобраћајницом, брзом или реконструисаном пругом, имате долазак страних инвеститора, више радних места, већу мобилност становништва јер могу да живе у једном, а раде у другом месту, као и развој локалног бизниса и туризма - рекао је Весић.
Истакао је да визија председника Вучића о изградњи брзих пруга и ауто-путева значи развој Србије.
С тим у вези, Весић је навео да постоје два начина за борбу против економске кризе која влада у свету од којих је један да се смање трошкови, а други да се више инвестира у инфраструктуру како би она постала замајац привредног развоја, те истакао да се Влада Србије определила за други приступ.
Весић је рекао да је у нашој земљи у априлу 2024. године број грађевинских дозвола био већи за 38 одсто него што је то било у априлу прошле године.
Такође, навео је да је вредност свих грађевинских радова у Србији у априлу ове године износила 76 милијарди динара што је пораст од 7,4 одсто у односу на април 2023. године, те да је забележен раст и у текућим ценама.
Истовремено, у Европској унији је ситуација потпуно другачија, каже Весић и између осталог наводи да је у априлу ове године смањена грађевинска активност за 1,1 одсто у еврозони, а за 0,9 одсто у читавој Европској унији.
- То значи да приступ који смо ми, као влада, изабрали даје резултате јер Србија је мала земља, али бележи раст своје грађевинске индустрије и изградњу више инфраструктуре него у другим европском земљама и то је нешто што нама омогућава да постанемо атрактивнији за инвестирање и обезбедимо бољи живот свим грађанкама и грађанима јер то је суштина сваке политике - истакао је Весић.
Навео је да ће Београд постати још атрактивнији захваљујући изградњи капацитета попут националног стадиона, као и простора за међународну изложбу EXPO 2027, чији ће Србија бити домаћин.
- У Београду 2027. године очекујемо 3,5 милиона туриста који ће доћи само због EXPO-a и будите сигурни да ће многи желети да поново дођу у наш град јер ће многи од њих први пут бити у посети српској престоници, а то онда значи да постајемо све атрактивнија дестинација - рекао је Весић.
Навео је да има много посла у оквиру припрема за EXPO, међу којима је изградња пруге од Земун поља до будућег националног стадиона, дуге око 18 километара.
Весић је истакао да је велика победа за Србију што ће бити домаћин ове изложбе и додао да му смета што поједини медији и опозиција потпуно ниподаштавају ту победу.
- Србија ће бити пословни центар света 2027. године када ће у нашу земљу доћи 3,5 милиона људи само због EXPO-a. То ће бити промоција наше земље и заиста не знам како ико може да каже да то није добро - закључио је Весић.