АЗИЈСКИМ БЕРЗАМА ПРЕТИ КРАХ? Изгубљено је око 3.000 милијарди долара!
Цене деоница на азијским берзама су оштро пале, наиме, улагачи се плаше да ће снажан пад берзе у Шангају, упркос великим напорима и низом мера кинеских власти, довести до слабљења друге по величини светске привреде.
На Никеи берзи у Токију, индекс је у 7.30 био у минусу 2,5 одсто, док су деонице у Јужној Кореји, Аустралији, Хонг Конгу, Сингапуру и Шангају потонуле између 1 и 4 одсто.
МСЦИ индекс азијско-пацифичких деоница је склизнуо на најнижи ниво у послеђих годину и по дана.
Улагачи у страху
У Шангају, на почетку данашњег трговања, цене деоница су пале за 8 одсто, иако су касније губици смањени на 4 одсто, улагачи на азијским берзама страхују и са неизвесношћу прате даљи ток ситуације у Шангају.
"Почетни губици у Шангају изгледали су као пад с литице, што је увелико утицало на расположење улагача“, каже Ајако Сера, економиста у Сумитомо Митсуи Труст банци.
Тржиште у Кини је дошло у стање "медведа", што значи да су индекси потонули за више од 30 одсто од половине јула.
Тржиште никако не успева да се смири, иако се свим силама кинеска влада и централна банка труде да помогну.
Јутрос је више од 500 компанија престало да тргује својим деоницама на берзи, не би ли спречили пад цена, зато је сада суспендовано трговање са 1.300 деоница, пише Јутарњи.хр.
"Никада пре нисам видео овакав слом. Мислим да нико није. Ликвидност је тотално пресушила. Многи улагачи желели би да задрже "блуе chip деонице". Али како су многе мале компаније суспендовале трговање њиховим деоницама, као једини начин да се смање ризичне позиције преостаје продаја блу чипова", каже Ду Чангчун, аналитичар у компанији "Northeast Сецуритиес".
Изгубљено је око 3.000 милијарди долара
Мали улагачи се брзо повлаче са тржишта, од половине јула изгубљено је око 3.000 милијарди долара тржишне вредности кинеских компанија.
Страхује се да би слом берзе могао донети негативне последице по кинеску привреду, што многи улагачи, а и економски стручњаци сматрају већим ризиком од грчке кризе у еврозони.
"Последице тржишне корекције тек ће уследити. Очекујемо даље успоравање раста кинеске привреде и потрошње, слабије пословне резултате компанија и већи ризик од финансијске кризе“, пишу аналитичари "Банк оф Америца".
Кинески берзовни слом одразиће се и на друге светске берзе
Забринутост да ће се кинески берзовни слом одразити и на друге светске берзе, није занемарљива.
Тренутно су термински индекси на Вол стриту у минусу 0,7 одсто, па би у данашњем трговању на највећој светској берзи могли бити избрисани сви јучерашњи добици.
Евро је под притиском, јер се грчка дужничка криза наставља.
Јутрос је његов курс склизнуо 0,2 одсто, на 1,0990 долара, кренувши према најнижим нивоима у последњих месец дана.
У односу на јапанску валуту, цена еура пала је 0,5 посто, на 134,15 јена. Јапанска валута, коју улагачи сматрају сигурним уточиштем за капитал у несигурним временима, ојачала је и према америчкој, па је курс долара пао 0,4 посто, на 122,05 јена.
Нафтна тржишта у незавидном положају
Последњих дана је веома бурно и на нафтним тржиштима, а све то због текуће грчке кризе.
Очекује се да ће се постићи компромис између западних сила и Ирана о нуклеарном програму, то би произвело ублажавање санкција и отворило пут извоза нафте те земље.
Цене нафте су пале између 6 и 8 одсто, па се јуче понешто опоравиле, али су опет у силазној путањи.На америчком тржишту цена барела пала је за 0,7 одсто, на 51,95 долара, док је на лондонском тржишту склизнула за 0,5 одсто, на 56,55 долара. То су најниже цене нафте од априла.
Прочитајте и: