БЕОГРАЂАНИ, ПАРЕ НА СУНЦЕ: Што сте врдали, врдали сте
У Београду постоји око 12.000 зграда које нико не одржава јер немају формиране скупштине станара или ни са једном фирмом нису склопили уговор о одржавању.
Због тога велики број Београђана није плаћао чак ни чишћење, али убудуће то више неће бити могуће.
"Изменама закона биће остављен рок да се формира скупштина станара и изабере компанија која ће се бринути о одржавању зграде како се не би дошло у ситуацију да безбедност станара буде угрожена као последица неодржавања," каже градски менаџер Горан Весић.
Ипак, конкретан рок до ког ће станари морати да одаберу фирму за одржавање и чишћење још није прецизиран.
У градском Секретаријату за комунално-стамбене послове кажу да је у току израда нацрта новог Закона о одржавању стамбених зграда који би требало ближе да одреди рокове за закључење уговора о одржавању, који ће морати да се поштује.
Такође, биће утврђени и јасни и прецизно дефинисани механизми финансирања одржавања стамбених зграда. Станари који имају оформљене скупштине станара могу потписати уговор о одржавању и чишћењу са ЈП Градско стамбено, које у овом тренутку одржава 13.850 зграда.
У Београду постоји око 12.000 зграда које нико не одржава зато што нису формирали скупштине станара или ни са ким нису склопили уговор о одржавању, одговарају у Секретаријату, преноси портал 24сата.
Пракса са друге стране показује да добро организоване скупштине станара бирају коме ће да понуде посао.