ДЕПРЕСИЈА СВЕ ВИШЕ ОБУЗИМА ТИНЕЈЏЕРЕ! Како разумети и како је се решити?
Пасивност и незадовољство код деце се може јавити услед разних околности. Погледајте шта све може бити узрок таквог стања и како да на најбољи начин приступите свом детету, избегавајући контраефекат.
Ваше дете се у последње време чудно понаша, а не можете ни да разговарате са њим јер је постало повучено и избегава сваки контакт. Адолесценција ("сазрети, постати зрео") је период који се јавља са формирањем полне зрелости током пубертета, а завршава тек када се постигне емоционална и социјана зрелост (24 године).
Дете се у том раздобљу суочава са великим притиском који намећу његови вршњаци, школским обавезама, очекивањима од стране родитеља и друштвеним нормама. Све ово може довести до депресије, а тинејџери се много теже носе са њом него одрасле особе. Како да препознате депресивног тијенџера?
Деци у адолесценцији хормони појачано раде, па самим тим се свакодневно боре са различитим емицијама које се испреплићу и мешају. Тада они постају напрасити и бесни, и склони су викању, лупању вратима и слично.
Ако често од детета чујете да је безвредан и да се осећа бескорисно, такође су једни од показатеља незадовољства сопственим животом, а то води ка депресији.
Промене у навикама спавања такође су један од симптома депресије. Безвољни тинејџер неће ни имати жељу да устане из кревета, па најчешће спава до касно. Дешава се да спава и премало, али свакако је штетно за организам.
Депресивни клинци најчешће утеху траже у храни, па је тада и очекивано да знатно добију на килажи. Да вам је дете остало без амбиција и за оним интересовањима у којима је до сада уживао, такође вам говори да нешто са њим није у реду. Све им смета, умишљају да су се сви уротили против њега, изреволтирано се понашају и не желе да сарађују.
Низак социо-економски статус, сиромаштво, лоше образовање и незапосленост у породици могу бити чиниоци ризика. Лоши породични односи и трауматски догађаји током детињства остављају јак печат на "малог човека" који тек треба да се обликује као личност. Уколико се родитељи често свађају и употребљавају психоактивне супстанце или алкохол, то код детета изазива феномен "научене беспомоћности", који ће га одвести у депресију.
Ако сте нажалост једни од таквих родитеља, трудите се да не улазите у физичке контакте пред децом. Тинејџер може запасти у депресију уколико се осећа одбачено и занемарено од стране својих родитеља, који раде 24/7, стално путују,...
Ако препознајете овакву ситуацију код куће, немојте да нападате своје дете. Станите на његову страну, не паничите и не постављајте мноштво питања. Довољно је да му пружите подршку како би се што пре избавио из пасивног стања.
Као прву реакцију очекујте негирање, затварање и ћутање. На вама је да поштујете његове границе, покажите да се саосећате са њим и да ћете бити ту када оно одлучи да прича са вама.
- Прочитајте и:
- ИМА СВЕ ШТО ЈЕ ПОТРЕБНО: Намирница која храни тело више од свих осталих заједно
- Газирани сокови криви за ранији пубертет код девојчица
- БИТАН ЈЕ ТРУД: Ове жене имају циљ и није их срамота својих килограма (ФОТО)
- КРВАВ ПОСАО: Погледајте шта лекари раде са ембрионом после абортуса (ВИДЕО)
- ХОЋЕТЕ ДА СМРШАТЕ? Погледајте какве су последице