DW: Зашто Швајцарци беже од евра?
Одлуку Швајцарске да напусти фиксни курс домаће валуте франка према евру неки већ зову "цунамијем", али пошто се може очекивати још већи пад вредности евра, очигледно је да Швајцарци губе стрпљење.
Како преноси Дојче веле, изненађење у седмици за нама, 15. јануара, било је утолико веће јер се председник Швајцарске националне банке (СНБ) Томас Јордан донедавно заклињао како ће "бранити" паритет швицарског франка према евру и курс од 1,20 за један евро "по сваку цену", а до тог паритета је коначно и дошло након болних искустава швајцарске привреде у јеку кризе у зони евра.
И у Србији су се многи "опекли" са кредитима са девизном клаузулом у "швајцарцима", где су износ и рате биле повезане за вредношћу швајцарског франка у тренутку склапања кредитног уговора, наводи DW. Наравно, швајцарску Централну банку (СЦБ) нису занимале невоље странаца, који су потписали кобну клаузулу, него их је бринуло нешто много важније: конкурентност швајцарске економије.
Кад је франак "јак", наиме, швајцарски производи постају скупљи од конкуренције у евро-зони, па је зато је у лето 2011, СЦБ одлучио да фиксира курс и обећао интервенисање на швајцарском тржишту девиза, како би се курс одржао. То за собом, међутим, повлачи још једно: СЦБ је продајући франке имао све више стране валуте, а с обзиром да је нарушено поверење у евро, швајцарске девизне резерве су временом постале све веће.
Тако је 7. јануара ове године, након што се покренуло питање ко ће бити на Грчке, СЦБ објавио како је забележен нови талас капитала у швајцарским францима. Само у децембру су швајцарске девизне резерве повећане за око 32 милијарде на укупно 495 милијарди франака - највећи раст од лета 2012.
За председника Швајцарске националне банке очиглено није било друге опције него да обустави постојећи паритет. То значи је поновно увођење "фиксног курса" у будућности мало вероватно, јер светско тржиште не може имати поверења у некога ко прво тврди да ће "бранити" евро до последњег франка да би онда потпуно либерализовао валутни курс - и онда поново увео паритет.
За председника Немачког економског института (DIW) из Берлина, Марсела Фрачера одлука швајцарске Централне банке није изненађење. "Одлука о укидању паритета је одавно требало да буде донесена. Политика чврстог курса је додуше протеклих година штитила швајцарске извознике и подстицала њихову конкурентност слабим франком, али та политика се показала као изузетно скупа грешка.
Вредност франка ће наиме дугорочно расти према евру и губитак вредности у девизним резервама би могао бити велики. И тренутак одлуке сигурно није случајан. Чекање на одлуку ЕЦБ о куповини државних обвезница, евро би средњорочно и даље требало ослабити. Тако би СЦБ морала да купује још више девиза на тржишту.", сматра Фрачер.
С друге стране, у Швајцарској се чују како ће ове мере тамошње услуге и производе учинити прескупим, па је тако Ник Хајек, председник концерна швајцарског произвођача сатова Своч (Swatć), шокиран поменутом одлуком. "Недостају ми праве речи! Јордан није само име председника СЦБ, него је то и име реке, а то што банка чини, могло би се назвати цунамијем. Како за извозну индустрију, тако и за туризам и на крају, за читаву Швајцарску.", каже он, преноси DW.