"Са свим папирима, дозвола може за 28 сати, а не дана"
Измене и допуне Закона о планирању и изградњи у пракси дају резултате. У Србији се издају локацијски услови у законом предвиђеном року до 25 радних дана.
Инвеститори су добили и прве грађевинске дозволе. У Београду је издато шест локацијских услова, међу којима су и папири за комплекс од 29.000 квадрата.
Од 1. јанура 2016. године, како најављују надлежни, поступак ће бити додатно олакшан, јер се држава спрема да папире за градњу издаје електронски.
На београдском шалтеру за обједињену процедуру за издавање грађевинских дозвола од 1. марта поднето је 86 захтева за локацијске услове.
Тај документ, који је први корак до дозволе, добило је шест инвеститора. За још шест прослеђени су захтеви комуналним и јавним предузећима да издају услове.
За више од 40 захтева донет је закључак о одбацивању. Инвеститори којима су захтеви формално одбачени могу да допуне документацију у року од десет дана по пријему закључка поштом или у року од 30 дана од објављивања на сајту града.
Новаковић наглашава да је највећи проблем у томе што инвеститори уз захтев не прилажу све неопходне папире. Зато је администрација дужна да формално одбаци захтев са образложењем шта тачно недостаје тако да инвеститори имају одређени рок да допуне захтев. На интернет страници Београда биће објављен пример како се правилно попуњава захтев, а пре свега како треба да изгледа идејно решење, јер по закону за то постоји форма коју инвеститори морају да испоштују. Све то инвеститори ће моћи да виде и на шалтеру за обједињену процедуру.
“Издали смо и једну грађевинску дозволу инвеститору "ДК инжењеринг" за изградњу стамбеног комплекса од 29.000 квадрата са гаражама у Блоку 67а”, наводи Љиљана Новаковић, секретар за урбанизам и грађевинске послове Београда.
“Та дозвола је издата на основу локацијске дозволе и пројекта, који су урађени по раније важећем закону. Од 1. марта издали смо и седам одобрења за извођење радова”, каже Новаковић за Вечерње новости.
У градској управи у Крагујевцу, од 1. марта до сада издато је 11 локацијских услова. У истом периоду примљено је четрдесет захтева за добијање грађевинске дозволе, а две трећине су позитивно решене.
Према речима Бојане Дивац, секретара Секретаријата за грађевинарство, већих проблема нема, мада поједини инвеститори не подносе комплетну документацију, а утисак је да још нису добро упознати са новим прописима. Зато ће у градској управи ускоро почети са радом инфо-пулт.
“Уколико инвеститори имају све потребне папире, нема никакве сметње да дозволу издамо, не за 28 дана, већ за 28 сати”, наводи Родољуба Михајловића, начелника Управе за планирање и изградњу у Нишу.