И СЛАТКО И ЗДРАВО: 6 намирница које су САВРШЕНА ЗАМЕНА ЗА ШЕЋЕР
Уколико желимо да се наша деца здравије хране и не добијају прекомерне килограме први на "листи за одстрел" је свакако шећер
Један од најбитнијих фактора за правилан раст и развој деце је исхрана. Сваком родитељу познате су муке које настају када се на менију нађу здраве намирнице попут броколија, кеља, бораније и других "досадних" и "безукусних" јела. Постоје разне технике убеђивања, а једна од најбољих је обећање награде, која обично долази у виду неког чоколадног десерта.
Међутим, опште је познато да шећер и није баш најздравија намирница и да, ако изузмемо осећај задовољства који нам његова конзумација пружа, нема баш неко благотворно дејство на организам, поготову не на млади.
Са тим се слаже и нутрициониста Јелена Маринковић:
ШТА КАДА ДЕТЕ ОДБИЈА ПОВРЋЕ: Корисни савети који ће помоћи да малишани заволе здраву храну
- У последње време, са развојем интернета почеле су да се појављују разне, да тако кажем, легенде о шећеру. Те добар је црни шећер, жути шећер, љути шећер... Да се разумемо шећер је шећер и он има своју калоријску вредност. Али проблем је што су то шупље калорије и што се оне налазе у сваком шећеру. Уколико баш волите слатко, постоје и здраве замене за шећер. Ја бих препоручила стевију, која је биљка, природно има сладак укус и могла би да буде нека прихватљива субституција - каже Маринковић.
ЗДРАВО И УКУСНО: Идеје за брз и лаган оброк (РЕЦЕПТИ)
Дакле, уколико желимо да се наша деца здравије хране и не добијају прекомерне килограме први на "листи за одстрел" је свакако шећер. То је лакше рећи него учинити, а чињење умногоме олакшавају природни заслађивачи. Има их више врста а приликом избора треба обратити пажњу на то да су веома мало или нимало индустријски прерађивани и да садрже храњиве материје и антиоксиданте. Ево и листе најбољих природних заслађивача:
Стевија – екстракт лишћа биљке породице Стевиа
Стевија је највероватније најбоља алтернатива шећеру. Доказано је да Стевија побољшава рад штитне жлезде и целог организма. Стевија има благо горки окус, због чега је неки људи не воле. Код кувања је потребна врло мала количина стевије. Главни је непријатељ каријеса и има скоро 0 калорија.
Мед
Мед, посебно тамнија врста, садржи антиоксидансе који помажу у борби против слободних радикала који оштећују ћелије, а има и јака антибактеријска својства. Будући да тело лако може да га искористи, нека истраживања су показала да конзумирање меда може да побољша спортске перформансе у односу на остале изворе угљених хидрата.
Кокосов шећер
Произведен од сока кокосовог цвета, кокосов шећер је привукао много пажње протеклих година захваљујући резултатима почетних истраживања који показују да би могао да има мањи гликемијски индекс у односу на рафинисани шећер. Тако спречава одступања у нивоу шећера у крви која могу да угрозе борбу против дијабетеса и игра кључну улогу у контроли тежине. За добијање шећера, од сока кокосовог цвета се направи густи сируп, који се онда осуши и меље у прах који има укус сличан карамели. Овај шећер садржи гвожђе, цинк, калцијум и калијум.
Шећер од урме
Док кокосов шећер добијамо из цвета, шећер од урме долази из самог плода. Овај шећер је у ствари плод који је прво осушен, а затим и самлевен. То би значило да има једнаку количину влакана као и само воће, укључујући и хранљиве материје као што су витамин Б6, гвожђе и магнезијум. Будући да је то у ствари фино уситњено воће, не топи се добро у топлим напицима као што су кафа или чај, али је одличан као додатак другој храни и може бити замена смеђем шећеру у односу 1:1 у свим рецептима који захтевају коришћење смеђег шећера.

Агавин сируп
Агавин сируп је природни заслађивач који се добија из Јужно-америчког кактуса. Често га зову „медена водица“, јер има благи укус и светлу боју. Ређи је од меда, али је слађи, па се током кувања додаје у мањим количинама од меда. Агава сируп има јако низак гликемични индекс и практично не утиче на ниво шећера у крви. Због тога је идеалан за дијабетичаре и преосетљиве на шећер.
Гођи бобице
Црвени дијаманти Хималаја садрже сложени шећер, који према клиничким истраживањима уништава ћелије рака, побољшава вид, бори се са слободним радикалима у телу, јача јетру и панкреас. Полисахариди, које садрже гођи бобице су делотворни код мршављења, јачају метаболизам и дају природну слаткоћу, која савршено замењује шећер.