Јованка Орлеанка (1412-1431)
Јованка Орлеанка је симбол француског устанка. У ствари, она је оличење отпора народа Француске против Енглеза у Стогодишњем рату, вођеном око наслеђа француске круне. О њој је до данас написан велики број књига и снимљено мноштво филмова и ТВ серија. Иако је живела само деветнаест година, она је постала симбол и мит, легенда и идеал.
Крајем XIV и почетком XV века трајао је Стогодишњи рат између енглеског и француског двора због спора која династија треба да наследи краљевку круну. Ни после дугих и исцрпљујућих борби, Французи нису успели да протерају Енглезе из својих покрајина.
Француска је већ била уморна од рата када је на историјску сцену ступила девојка од шеснаест година, која се звала Јованка Орлеанка. Она је „чула гласове, понајвише глас светог Михаила, како је позивају да ослободи краљевство од непријатеља“. У оно доба када су људи били већином религиозни, оваква прича била је добродошла краљу,као прилика да својој војсци врати самопоуздање.
Краљ је поверио војску Јованки, одред од око 800 људи, која је свој занос успела да пренесе на сурове ратнике. Јованка је натерала Енглезе да обуставе опсаду Орлеана и 1429. их потукла код Патеа. Енглези су се повукли. Исте године краљ Шарл VII долази у Ремс, где је крунисан. Постао је неоспориви краљ Француске. Убрзо, Французима се предају и други градови. Јованка располаже јос само једномамлом четом и води мале чарке, изненада нападајући и опседајући усамљене градове.
Маја 1430. године, при опсади Компјења, који брани један савезник бургундског војводе Жан Луксембуршки, Јованка пада у његово ропство и он је, шест месеци касније, продаје Енглезима. Суђење Јованки Орлеанки у Руану, у зиму 1431. године добро је познато, пошто су Енглези добро монтирали процес.
Оптужили су је за јерес и довели пред црквени суд, под председништвом бискупа, који је био потпуно одан Енглезима. Циљ Енглеза био је да Јованку Орлеанку покоре и уклоне и тако сузбију народни отпор. Јованка се бранила врло једноставно, али веома вешто и снажно. Најзад пристаје да се покори и да се одрекне својих веровања и да не носи више мушко одело. Свирепи насртају њених чувара нагоне је да одмах прекрши обећања. Проглашавају је за кривца у поврату. Предају је светом суду,то јест Енглезима. Осуђена је на смрт спаљивањем, и на ломачи, која је подигнута у Руану 30. маја 1431. године на Старом тргу, Јованка показује снажну вољу и чврстину карактера и вере. Јованкино страдање изазвало је велико узбуђење чак и међу енглеским војницима који су присуствовали спаљивању.
У XIX веку проглашена је за националног хероја Француске.