Када смршамо, са нашим масним наслагама се дешава нешто невероватно
Приче о дијети и мршављењу нас бомбардују сваког дана, а и даље имамо многобројне заблуде везане за топљење килограма.
Неки људи верују да се масноћа претвара у енергију или топлоту – што је кршење закона о одржању масе – док други верују да се масноћа некако избацује или чак претвара у мишиће.
Трећи тврде да се масно ткиво (адипозно ткиво) никада не може изгубити када се једном добије, већ да се само може згрчити уколико вежбате.
Истраживање Ендрјуа Брауна са Универзитета у Новом Јужном Велсу и аустралијске телевизијске звезде (некадашњег физичара) Рубена Мирмена закључује да када губите килограме издишете масноћу. Ново истраживање базира се на постојећем знању о биохемији.
- Изненађује колико незнања и заблуде постоји о метаболичком процесу губитка килаже - рекао је Браун.
- Тачан одговор је да се већи део масе издише у виду угљен-диоксида. Иде у ваздух - додаје Мирмен.
Вишак угљених хидрата и протеина се претвара у хемијска једињења под именом триглицериди (који се састоје од угљеника, водоника и кисеоника) који се чувају у липидне капљице масних ћелија.
Да би смршали, покушавамо да метаболизујемо те триглицериде, а то значи испуштање угљеника који је ускладиштен у нашим масним ћелијама.
Да ли сте читали?
БИЗАРНО: Ово су најређи психички поремећаји на свету (Топ 10)
СРЕЋУ ЧИНЕ МАЛЕ СТВАРИ: Реченице које вам могу улешати дан
Отишао је у пензију у 95. години живота и оставио рецепт за дуг живот!
ЗА ИЛИ ПРОТИВ? Ово су добре и лоше стране алкохола у праху!
Дрма вас поподневна дремка: 10 начина да решите проблем без кафе
За губљење 10 килограма људске масти потребно је удахнути 29 килограма кисеоника, произвести 28 килограма угљен-диоксида и 11 килограма воде. То је метаболичка судбина масноће.
Двојац је потом израчунао пропорцију масе ускладиштене у тих 10 килограма масноће која постоји као угљен-диоксид и вода када изгубимо тежину. Праћењем путање тих атома из тела, открили су да се од тих 10 килограма чак 8,4 издахне у виду угљен-диоксида.
Испоставља се да су наша плућа примарни орган за избацивање вишка килограма. Осталих 1,6 килограма постаје вода, која се избацује кроз урин, измет, зној, пљувачку, сузе и друге телесне течности, пише NationalGeographic.rs.
Пошто су празници све ближе и ближе, да ли то значи да само треба да дишемо више како бисмо избацили вишак килограма? Не.
Брже удисање и издисање од потребне метаболичке стопе појединца доводи до хипервентилације коју прате вртоглавица, дрхтање и губитак свести.