Ево како ЗАПРАВО треба да причате са неким ко има менталну болест (ФОТО)
Можете да им помогнете, а ево и КАКО.
Душевна или ментална болест је, у најширем смислу, сваки поремећај функције мозга који утиче на размишљање, осећања или способност особе да комуницира са околином.
Међутим, прецизна дефиниција менталних болести је била предмет разноразних друштвено-политичких контроверзи. Узрок томе јесте што психијатрија, наука о душевним болестима, није пратила напредак осталих грана медицине, односно била је под великим утицајем културних, политичких и економских фактора. Средином 20. века су се залагање за комунизам и хомосексуалност сматрали душевном болешћу, док се данас такво мишљење сматра симптомом менталне болести када говоримо о хомофобији.
МИТ О ЧИСТОЈ ЉУДСКОЈ РАСИ: Да ли бисте пристали на путовање базирано на ВАШЕМ ДНК? (ВИДЕО)
Нормално и поремећно су два појма која никад нису јасно разграничена. Тешко је одредити где једно почиње, а друго се завршава. Као најчешће ставке када се говори о психичком здрављу наводе се реалистичност, самоконтрола, самопоштовање, способност за блиске односе и жеља за самоостварењем.
Када говоримо о психичким поремећајима, од њих се лече особе које пате од анксиозности, губитка додира са реалношћу (шизофренија), депресије, биполарних поремећаја. Лечење подразумева терапију, која може подразумевати лекове или психотерапију, која подразумева вербалну и/или невербалну комуниакцију.
Ментални поремећаји се могу јавити код људи свих професија, финансијског статуса, образовања и културе. Раса, пол, новац и култура не спречавају и не узрокују душевну болест, али како ми комуницирамо са њима и како се опходимо према њима може направити велику разлику.
НИ УСЛУГУ, НИ РАЗУМЕВАЊЕ: 10 ствари које треба да ПРЕСТАНЕТЕ ДА ОЧЕКУЈЕТЕ од других!
Метју Рудорфер, доктор у Националном институту за ментално здравље, је дао врло једноставне смернице за основну комуникацију у томе како да подржимо и како да помогнемо људима који пате од неке менталне болести.
Шта желите да кажете: Зар не видиш да ти је потребна озбиљна помоћ?
Шта треба да кажете: Да ли се слажеш да лоше спаваш у последње време? Можда би требало да закажемо код доктора. Хоћеш да га позовем?
Разлика: Није необично да људи који су тешко болесни су потпуно несвесни тога. Људи који не желе помоћ неретко и одбијају добронамерне савете. Стога, поћи од онога чега јесу свесни је добар почетак - објашњава Метју.
Шта желите да кажете: Да ли си попио лекове? Дали си попио лекове? Да ли си попио лекове?
Шта треба да кажете: Хоћеш ли да ти помогнем да организујеш кутијицу за лекове, како би знао када и које да умеш?
НА НОГЕ ВЕСЕЛЕ! Ево пар корисних савета за радостан дан
Разлика: Константно постављати особи једно те исто питање их може удаљити од вас. Уколико пронађете начин да помогнете, који не подразумева од вас да преузмете улогу "родитеља" може умногоме смањити тензију.
Шта желите да кажете: Немаш разлога да будеш депресиван!
Шта треба да кажете: Уколико се ти и твој психијатар слажете, волео бих да присуствујем неком вашем разговору како бих боље схватио шта те мучи.
Разлика: Веома је важно да разумете шта је део болести код неке особе, а шта није. Психијатар кога посећује би могао да вам помогне око тога. УКолико сте присутни на терапијама, можете схватити да стање особе није "његова кривица" и да "није у кревету по цео дан, зато што је лењ".
ВАШЕ ДЕТЕ СА ТЕЛЕФОНОМ У РУЦИ? Ово су 5 правила како да своје дете научите да га правилно користи
Шта желите да кажете: Тргни се више!
Шта треба да кажете: Неће увек бити овако.
Разлика: Давање наде је ваш приоритет, нарочито за некога ко пати од депресије. Када је депресија у питању, пацијент верује да ће она трајати заувек. Током тих мрачних тренутака, ви будите оптимистични и пуни подршке. То не значи да треба да будете њихов психијатар, али можете да их одвезете на њихову терапију код психијатра.
СЕЋАТЕ ЛИ СЕ УБИЦЕ ОД ПОЛА ТОНЕ? Смршала је 380 килограма, а ево како ДАНАС ИЗГЛЕДА! (ФОТО)
Ове смернице су, наравно, недовољне уколико се говори о озбиљном решавању тешких менталних поремећаја, али за блиске особе, пријатеље и породицу оболеле особе, ово им може пружити увид у почетак на који начин могу да им пруже, како љубав, тако и помоћ и подршку.