КАРИЈЕС ЈЕ ДАНАС ХРОНИЧНА БОЛЕСТ: Уместо да се смањи унос шећера, надлежни саветују нешто друго
Истраживања показују да око 60 одсто грађана немају и до 20 зуба, а кривци су газирана пића и нередовна хигијена.
Подаци које је Вашингтон пост недавно објавио шокирали су јавност. Као што си вероватно добро знамо, прекомерно уношење шећера је врло штетно за организам, а најновија студија је, уместо да се смањи унос шећера, саветовала разбијање денталног плака или пак употреба вакцина против пропадања зуба.
Током 60-их година, Влада САД је покренула програм под називом "Национални каријес покрет", који је има циљ да проблем пропадања зуба реши у наредних 10 година. Међутим, под утицајем индустрије, овај програм је отишао у супротном смеру - шећер је стављен на страну, а потрошачима су понуђене друге методе за решење проблема.
Један од решења јесте повећана употреба флуора у оралној хигијени, са којим су се и индустрија и Влада САД заједно сложили. Смањена употреба слаткиша такође је занемарена, преноси Вашингтон пост. Предложена решења као што су замена шећера сахарозом и употреба адитива који ће смањити штетност шећера на зубе, после неколико година су занемарена и остављена без примене.
Према подацима које преносе страни медији, 2009. године, када су предложене акцизе на газирана пића индустрија која их производи је потрошила готово 40 милиона долара да осујети тај предлог. Такође, њој је сметао предлог Агенције за храну и лекове (ФДА) да се на паковањима производа нагласи колико је шећера додато током њихове прераде. Том предлогу се се противили готово сви - асоцијације пекара, замрзнуте хране, посластичара и осталих прерађивача.
Према подацима разних америчких истраживања, каријес је хронична болест код адолесцената. Такве навике утичу и на одрасле, јер огроман проценат њих на неки начин трпи последице лоше вођене политике.
Како Вашингтон пост закључује како би био исход Националног каријер покрета, само да Влада САД тада није била под великим утицајем индустрије шећера.
Прочитајте и: