Ко троши највише млека у свету?
Највећи потрошачи млечних производа у свету су развијене земље, и то пре свега на северним деловима континената.
Према подацима Организације УН за храну и пољопривреду (ФАО), у Северној Америци, Европи и Аустралији, потрошња млечних производа по становнику годишње прелази 150 килограма по становнику.
С друге стране, становници југоисточне Азије и централне Африке најмање троше млечне производе, наводи Фигаро. Просечна годишња потрошња млечних производа по становнику, на пример, у Вијетнаму или Сенагалу је испод 30 килограма.
Од културних обичаја зависи начин конзумирања млека.
"Становници северне Европе млеко углавном користе у течном облику, а Французи у облику сира и јогурта", тврде представници француског удружења млекара Сендиле. У 2013. просечна годишња потрошња млека у течном стању у Ирској износила је 144 литара по становнику, а у Француској 54 литара.
У земљама у развоју потрошња млека је од 60-тих година удвостручена.
У Јужној Азији, потрошња млека ће до 2030. порасти 125 одсто. У Кини млеко се није трошилио осим у зонама у којима су се узгајале краве као што је Унутрашња Монголија.
Данас годишња потрошне млека по становнику у Кини је достигла 30 литара, али то су углавно деца у предшколском узрасту, док одрасли користе јогурт или ферментисана млека. Потрошња сира у Кини се своди на ресторане и хотеле и тек у понеком домаћинству.