КОЛИКУ ПЛАТУ ОЧЕКУЈЕТЕ? Ево шта треба да знате када Вам послодавци поставе ово питање!
Када конкуришете за неки посао увек се питате колику плату фирма нуди и да ли је то оно што очекујете. Велики број послодаваца практикује да на разговору пита кандидата колику плату очекује, а то је увек питање које захтева прецизан одговор.
Од одговора кандидата може много да се види о личности особе и да некада и пресуди приликом запослења. Ни у једном случају не сме да се одговори: „Па, колико дајете“. Не треба никада дозволити да на крају плата буде много мања него што очекујете или што заслужујете.
1. Гледа се ваша тржишна вредност, не индивидуална
Треба да вас вреднују на начин на који то чине другим људима из ваше бранше. Није важно колико сте зарађивали на свом првом послу или колика вам је плата била на претходном. Ви имате тржишну вредност, баш као и ваша кућа или аутомобил, односно рачуницу о томе који посао колико ефикасно обављате и доприносите послодавцу. Дакле, не обазирите се на прошлост или неке друге ситнице које су небитне. Вас треба да плаћају по вашим способностима, образовању, вештинама и тако даље.
Да бисте били сигурнији колико вредите у својој бранши можете посетити сајтове који ће вам на основу бројних питања о вашој радној спреми дати закључак о томе колику би плату требало да тражите. Један од најпознатијих светских сајтова je PayScale na којем је обрађено преко 40 милиона оваквих вредновања.
2. Није битно колико сте раније зарађивали
Када продајете стари ауто или бицикло нико вас не пита колико сте га платили. Једноставно оду на сајт половних аутомобила и провере цене да би знали колико да вам понуде. Када продајете кућу нико вас неће питати колико је вредела 1997. године. Исто је и са послом, нека послодавци гледају ваше тренутно стање.
Добар одговор на питање о претходном послу био би да наведете неку пристојну висину плате и кажете како мењате посао јер сматрате да та фирма више није конкурентна на тржишту. Такође реците како сте се расптивали о платама на тој позицији и како оне сада износте више новца. Спомените бонусе и наплату прековременог рада са претходног посла.
Напомените да сте се добро изборили на претходном послу и да сада тражите фирму која вреднује нове раднике колико и стално запослене.
3. Научите да кажете „не“ и решићете многе проблеме
Искусни преговарачи кажу да преговори не почињу заиста све док једна страна не каже не. Ипак нека други примете да имате разумна објашњења да то кажете. Дакле позовите послодавца да настави преговоре о плати.
Када кажете не, наставите да дискутујете. Спомените да сте и ви били у позицији да желите некога да запослите али да сте имали проблеме са буџетом. Питајте да ли можете да дате неке сугестије како да се од надређених омогуће средства за ову важну позицију. Питајте да ли смернице особе из ХРсектора играју улогу у доношењу одлуке о нечијој плати. Распитајте се да ли постоје неки бенефити или бонуси којима се кандидати стимулишу за запослење на овој позицији, пише бизлифе.
4. Нећете добити оно што заслужујете већ оно за шта сте се изборили преговарањем
Нека ваши преговарачи виде да имате став и да вреднујете себе. Да сте свесни својих вредности и да сте, између осталог, целога живота радили на себи управо зарад оваквих разговора на којима ћете све то показати. Немојте бити срамежљиви већ тажите колико сматрате да вредите у том послу.
Погледајте и: