На шта упућује крварење десни?
У каквом стању је ваше здравље показује стање ваших зуба.
Наслаге на зубима и оне између зуба и зубног меса идеално су место за раст бактерија које се хране остацима хране у устима. Из тих бактерија произилазе спојеви који надражују зубно месо (гингива) која на то реагује стварањем упалног процеса тј. гингивитиса (упала зубног меса).
У случају да се он почне ширити у подручје алвеолне кости и пароднтних лигамената настаје упала потпорног тркива зуба. На први мах је неприметна, али њени симптоми су најчешће крварење зубног меса. Како болест напредује, оштећено зубно месо почиње да се одваја од зуба, а наслаге постају све тврђе стварајући каменац који се врло лако шити.
Остаци хране, зубне наслаге, чак и гној између зуба могу изазвати непријатан задах из уста. У случају да игноришете овај проблем, зубно месо се у таквим условима повлачи великом брзином (око 3mm годишње) што се може уочити и голим оком. Ако се упала зубног меса не лечи, лекари смарају да је довољно 7 година да зуби почну да испадају.
Мислите да се проблем крварења десни задржава само у устима? Нелечење упале зубног меса изазива друге озбиљније проблеме, најчешће инфекције дисајних путева.
Прањем зуба смањујете могућност појаве упале зубног меса и каријеса, па је зато важно да знате следеће:
- једном недељно чистите зубе концем, нека четица за зубе одмори, јер четкање зуба понекад може започети процес рањивости зубног меса.
- како бисте побољшали здравље својих зуба, важно је да у исхрани превладавају базичне интегралне намирнице.
- конзумирање цигарета је посебно штетно за десни.
Ако увидите благу инфекцију десни, немојте никако престати да редовно перете зубе, само замените четкицу неком мекшом. Како бисте смирили инфекцију, сами направите водицу за инспирање и дезинфикацију. Неколико капи уља чајевца улијте у малу чашу воде или неколико листова кадуље и мајчине душице и користите их сваког дана.
Неке намирнице су посебно добре за одржавање здравља зуба – шаргарепа и целер су на првом месту, а њиховим комадићима можете масирати десни. Важно је да свака три месеца мењате четкицу за зубе, а стоматолога би ваљало посетити два пута годишње, пише портал radiosarajevo.ba.
- Прочитајте и:
- ИМА НЕШТО БИТНИЈЕ ОД КИЛОГРАМА: Немојте да бројите само калорије
- Газирани сокови криви за ранији пубертет код девојчица
- ХОЋЕТЕ ДА СМРШАТЕ? Погледајте какве су последице
- ПРВИ ЛЕКАР АКУПУНКТУРЕ НА БАЛКАНУ: Његове иглице лече смртоносне болести!
- ПИЈЕ ВАМ СЕ? Шта мамурлук ради вашем организму и мозгу?