Полиглоте "купују" више времена до старења мозга
Реците не деменцији и Alchajmerovoj болести.
Тексашки Центар за когнитивно старење и когнитивну епидемологију спровео је студију која је показала људи који говоре два језика добијају дементност пет година касније од оних који знају само један језик. Ти људи су склонији каснијем старењу и добијању alchajmeove болести.
Истраживање показује да старији људи који говоре више језика боље су решили когнитивне тестове од људи који су зналци само једног језика, чак и у случајевима када су на тестовима интелигенције имали лошије резултате десет година раније.
То представља да, бар у једном делу, учење другог језика омогућава боље здравље мозга у старости. Добијени подаци проистекли су из експеримената од 853 Шкота, којима су прво дати текстови интелигенције 1947. године, када су имали само 11 година.
Узимајући у обзир и тестове интелигенције из 1947, особе које су научиле други језик добиле су боље резултате у читању, тачности говора и генерално у интелигенцији у старијој доби него особе које никад нису научиле други језик.
Али увек постоји питање шта долази пре – двојезичност или здрав мозак? Људи, углавном, не уче више језика зато што су паметни и жељни знања, већ због потребе. Портал cafe.ba пише да учење другог језика побољшава одређене менталне функције, претежно оне у предњем режњу мозга, али не и све остале функције,