Риба коју стално једете садржи пластику?
Статистика показује да просечан Европљанин на годишњем нивоу поједе око 21 килограм рибе, али љубитељи рибе у нашој земљи је јако мало конзумирају.
Тим научника у Словенији је недавно тестирао 12 узорака смрзнутих рибљих филеа и дошли су до шокантног податка да они садрже кости, остаци репа, примарне амбалаже, пластике и да риба шири јак мирис хлора.
Словеначка Задруга потрошача је спровела истраживање на којем је само једна риба, од укупно 12 , прошла тест валидности.
Статистике су показале да просечан Европљанин на годишњем нивоу поједе око 21 килограма рибе, али љубитеља рибе у нашој земљи је јако мало.
У склопу студије рађена је анкета са децом из словеначких школа која су се изјаснила како не воле да једу рибу, због њеног лошег укуса и мириса, а како објашњавају нутриционисти, реч је о замрзнутој риби. Истраживање је показало да је у неким паковањима било 40 % воде, зато што је лед саставни део смрзнуте рибе.
Тестирање је подразумевало оцењивање сирових и термичких обрађених филеа, оцењујући боју, изглед, мирис и укус. Резултати су били поражавајући. У неким паковањима нађена је недозвољена количина кадмијума, а кривица се приписује дугом путу који риба превали приликом увоза и извоза. Све земље које Словенија снадбева рибљим филетама, могу бити у опасности.
Као решење, словеначка Задруга је упутила надлежном министарству предлог, како би се овај проблем што пре санирао, пише портал дневно.хр.