ВАШЕ ДЕТЕ ИМА АСТМУ? Ево којим спортовима СМЕ И ТРЕБА да се бави!
Детаљан и прецизан приручник.
Једна од већих дилема које мучи родитеље јесте да ли и колико дете које има астму треба да се бави спортом. Стручњаци саветују да малишан који има дисајне тегобе због ове болести и те како треба да се бави рекреацијом, али постоје одређене мере предострожности.
- Суштина је да се прати како дете подноси физичку активност - уколико се у напору (или непосредно после активности) дешава отежано дисање, изразито лоша толеранција напора или напади кашља - потребна је контрола пулмолога који прати дете. Тада се разматра или корекција терапије (профилаксе) или евентуална промена врсте спортске активности - каже за Србију Данас Горан Вукомановић, шеф одсека за педијатријску спортку медицину Универзитетске дечје клинике.
Наш саговорник у чланку "Деца са астмом и спорт" напомиње да се напором индукована астма може предупредити давањем одговарајућих лекова пре почетка физичког напора, а тешке форме ове болести траже и вишемесечну профилаксу.
Прочитајте ОВДЕ шта треба радити када дете одбија да једе поврће.
- Таква "подврста" овог обољења се назива напором изазвана (индукована) астма, а не мали број деце пати од ове болести, а да не зна да је има. Када се на напором изазвану астму посумња, она се релативно лако дијагностикује – проценом плућне функције пре и после физичке активности - бележи др Вукомановић на сајту mojpedijatar.co.rs.
Он истиче да данас готово свака спортска екипа има у својим редовима по неког астматичара, да се старији сећају светског и олимпијског шампиона у пливању Марка Шпица, који је био астматичар.
- Иако је имао астму у напору, уз добру терапјиу он је освојио девет златних олимпијских медаља - подсећа Вукомановић.
Прочитајте ОВДЕ који су знакови да вам се дете дрогира.
Кључ његовог успеха, као и других успешних спортиста са астмом, јесте правовремена дијагноза, адекватна превентивна терапија (профилакса) и добар одабир спортске активности од детета асматичара могу направити одличног спортисту. Такође, и одлична контрола болести, поред вредног тренирања.
Кључан је и избор спорта, а то су у овом случају водени спортови, као најбоље решење.
- Пливачке дисциплине, ватерполо, па и веслање су тако рећи идеални спортови за децу која имају астму. Адекватна влажност ваздух уз одсуство потенцијалних “погоршивача” (прашине…) астме, као и велика ангажованост плућа током активности веома пријају деци асматичарима. Јачање мишића који учествују у дисању (респираторни мишићи) олакшава дисање, убрзава проток ваздуха, а тако побољшава функцију плућа. Зато ће деца спортисти, чак и ако до напада астме дође, лакше прегурати кризу - објашњава Вукомановић.
Откријте ОВДЕ све тајне хроно исхране.
Осим тога, погодно је и трчање на средње стазе, крос, колективни спортови на отвореном (фудбал, рагби), планинарење на умереним надморским висинама, оријентиринг.
- Редовна рекреативна активност (на пример: три пута недљно по сат времена рекреативног пливања) има одличан ефекат на здравље детета, па и на поправљање функције дисајних органа код деце која имају астму - пише Вукомановић.
С друге стране, спортови загушљивим и неочишћеним салама (много је таквих сала код нас) нису погодни за децу асматичаре. Интезивни тренинзи у теретанама такође нису мудар избор. Такође, не саветује се тенис на шљаци, јер не погодује асматичарима алергичним на прашину (који немају адекватну контролу болести), као ни стони тенис у загушљивом амбијенту.
Свакако, све ове "забране" треба условно схватити. Вукомановић истиче да пре било каквих спортских активности родитељи обавезно консултују са педијатром који лечи дете од астме. И никако га не треба форсирати да постигне нешто што није у стању.
Прочитајте ОВДЕ како лечити равна стопала.
ЗДРАВО, ЗДРАВЉЕ! Покрени се, продужи живот
Са жељом да се нездраве навике искорене, портал SrbijaDanas.com покренуо је кампању''ЗДРАВО, ЗДРАВЉЕ! Покрени се, продужи живот'', која ће трајати шест месеци и кроз различите садржаје у вези са здравим навикама, спортом и исхраном имати један циљ – да у Србији расту здрава деца.
Кроз истраживања и теме које се из различитих углова баве здрављем представљаћемо начине да дете остане здраво, како да се правилно храни и начине да се физички активира и заволи спорт.
Наша мисија ће бити да променимо поразну статистику и спречимо развијање темеља за настанак тешких болести које лоша исхрана и физичка неактивност узрокују, али и да укажемо на повољан утицај добрих навика на ментално здравље