Зашто је праштање здраво?
Праштање води отпуштању и опуштању, ослобађању од сопствених наметнутих ограничења и одбрамбених механизама на које сте навикли. Оно вас може ослободити беса, страха, бола и немира и отворити ваш ум за радост, мир и љубав. Праштање треба да чини део наше личности, нашег начина живота, а не само одговор на специфичне ситуације.
То значи да више не треба да дозвољавате да прошлост управља вашим животом, да треба да отпустите бол и негативна сећања из прошлости. Лакше је рећи, него спровести ову одлуку у дело.
Праштање је кључ за добро емотивно, ментално и физичко здравље. Не подцењујте његов значај, иако сам процес може потрајати неко време.
Људи који не праштају су подложнији кардиоваскуларним болестима, хроничним боловима у леђима, неуролошким тегобама, ослабљеном имунитету, анксиозности и депресији. Често пате од недостатка друштвеног живота, јер им свако окружење делује непријатељски.
Неколико савета за развијање вештине праштања:
Одвојите део дана за медитацију. Дубоко дишите и региструјте све отпоре и негативне емоције закључане у вашем уму. Визуализујте их као чвор који вас чврсто стеже. Дишите споро и замишљајте како се полако одвезује, што доноси осећај лакоће и слободе.
Праштање не значи измирење. Оно не подразумева изговор за понашања друге особе, већ само отпуштање сопственог осећаја патње.
Уколико постоји дубоко укорењено непријатељство према особи из прошлости, писање писма у коме јој опраштате би могло помоћи. Не морате да јој га пошаљете, можете га бацити или уништити и замислити да са њим нестају и ваше потребе за осветом. Дневна рутина писања оваквих писама или белешки може бити користан вентил за ваш опоравак.
Постоје људи који су безосећајни, непромишљени и склони вређању. Не дозволите да њихове негативне вибрације утичу на вас. Издигните се изнад тога нивоа постојања. Чувајте своју менталну снагу и енергију слободном и незагађеном.
(извор: advancedlifeskills.com)