ЖИВЕТИ У УКРАЈИНИ КОЈОЈ ПРЕТИ СЛОМ: Пензија од 30 евра и неизвесно сутра
Како би спречила државни банкрот и добила кредите из иностранства, Украјина је драстично повећала цене енергената за домаћинства и смањује социјалне издатке, а великом делу становништва прети сиромаштво.
Дојче веле преноси причу о кијевском пензионеру Валерију који је испричао свој највећи животни проблем, о пензији која износи скоро 30 евра.
Роберт Кирхнер из немачке групе саветника при украјинској влади казао је да је актуелни буџет који је донесен у децембру прошле године, био базиран на одређеним добицима који су се показали као застарели.
"Поред растуће инфлације, у Кијеву су постали песимистичнији и када је реч о процени смањења бруто националног производа. Због тога украјински парламент жели да 3. марта усвоји измене буџета", рекао је он.
Лавовски део, за украјинске прилике ионако скромне пензије, Валери издваја за струју, воду и грејање, док му за остале издатке скоро да не остаје новца.
Као и милиони других Украјинаца, Валери са забринутошћу прати вести о предстојећим поскупљењима. Струја ће од 1. марта бити скупља за 40 одсто, а трошкови грејања би ускоро требало да порасту за 60 одсто, а посебно ће драстично бити повећање цене гаса.
Председница украјинске Националне банке, Валерија Хонтарева, најавила је да ће тај енергент бити скупљи за 280 одсто, а разлог за то јесу преговори о новим кредитима са Међународним монетарним фондом (MMF).
Реч је о 17,5 милијарди америчких долара, а Украјина жели да прошири већ договорене кредите и продужи рок њихове отплате са две на четири године. Велики део новца тој источноевропској земљи је потребан како би могла да отплати раније кредите, а само Русија до краја године жели повраћај три милијарде америчких долара.
Украјина је на ивици да банкротира још од краја 2013. године, а још тада је влада проруског председника Виктора Јануковича признала да су државне касе празне. Након промене власти у Кијеву и почетка оружаног конфликта на истоку Украјине, стање се драматично погоршало.
Влада у Кијеву је крајем децембра планирала да годишњи просек односа националне валуте према долару буде 17:1. Два месеца касније та прогноза је коригована на 21:1, а и тај курс је у међувремену прошлост, па је сада за један долар потребно издвојити више од 30 гривњи.
Док на једној страни цене расту, влада на другој страни жели да смањи социјалне издатке. Најниже пензије би, рецимо, требало да буду повећане тек у децембру 2015. године.
Кијевски економски експерт Андриј Новак оценио је да ће након гласања у парламенту о новом буџету, Украјинци још више морати да стегну каиш.
"Велики део становништва живеће испод границе сиромаштва", рекао је он.
Нису забринути само пензионери и људи са мањим примањима. Погођена је и средња класа, а брачни пар Ихор и Марија Савчук, обоје у касним тридесетим годинама, живе у породичној кући у околини главног града. Ихор је приватни предузетник, а Марија домаћица.
"Размишљамо о томе да инсталирамо котао како би смањили трошкове гаса. Међутим и он сам је веома скуп, па ћемо смањити трошкове гаса на минимум", казао је Ихор.
Посматрачи у Кијеву питају се како би све лошије економско стање могло да се одрази на расположење у земљи. Трећина становника спремна је да издржи још годину дана,под условом да реформе буду спроведене, показује анкета кијевског труста мозгова Центар Разумков. Скоро исти број Украјинаца, односно 29 одсто, не жели да прихвати додатне ударце, пасматрају да је њихово стање већ сада неиздрживо.
Економисти при том упозоравају да рат са собом доноси непредвидљиве ризике.
"Ако се конфликт продужи, влада ће морати да поново обрачунава своје војне издатке, али и исплате страним повериоцима", сматра Андриј Новак.
За сада не делује да би мир на истоку Украјине могао да потраје. Бројни посматрачи рачунају да би борбе између проруских сепаратиста и украјинске војске могле да се обнове овог пролећа.
Прочитајте и: