ДЕТИЊСТВО
Откривена добро скивена тајна цртаћа"Умочићу" због кога смо сви плакали као деца - истина је још тужнија
Сви који су одрасли осамдесетих и деведесетих у Југославији знају овај драгуљ од анимираног америчког филма, али мало људи зна догађаје који су условили његов сценарио о гладној породици.
Иако је реч о цртаном филму за децу, ово остварење бави се прилично озбиљним темама као што су глад и сиромаштво.
Главни ликови су мали брат и сестра који, у одрпаној одећи, по зими, иду градом и скупљају дрва како би се огрејали. Застају поред излога и чежљиво гледају у слаткише за које немају новца. Добри пекар их види и реши да их почасти колачима, али док изађе, деца су већ отишла.
Брат и сестра живе са мајком у трошној кући у којој често немају шта ни да поједу. Њихова вечера састоји се од шоље воде и тврдог, бајатог хлеба који девојчица, како би га омекшала, потапа у шољу воде уз сада већ легандарну изјаву: “Умочићу!”.
Након што поједу свој скромни оброк дечак изјављује како је још гладан, на шта њихова мајка почиње да плаче, јер нема више ничега за јело. Дечак на то каже како се само шалио, како би утешио мајку и са сестром одлази на спавање. Након што заспу, деца одлазе у земљу снова у којој свега, а пре свега хране, има у изобиљу, и у којој могу да једу штагод пожеле.
Прилично мрачно зар не?
Оптимистичан крај
Цртани се ипак завршава оптимистично. Добри људи - пекар, кројач и власник продавнице, пронашли су децу и док су она спавала донели помоћ. Брат и сестра буде се у топлој кући у којој је постављена читава гозба, а чекају их и играчке и нова одећа.
Након што више пута питају да ли је то све за њих, деца весело прилазе и почињу да се госте, а цртани се завршава тако што се дечак убоде виљушком како би се уведио да не сања.
Прича иза цртаћа
Цртани “Негде у земљи снова” (“Somewhere ин Дреамланд”) комапније Парамоунт настао је давне 1936. године у серијалу “Цолор Classics” Макса Флечера, аниматора и редитеља захваљујући коме данас имамо цртане класике попут Бети Буп и Морнара Попаја.
Цртани је реширао Дејв Флајчер, корежирала Даун Флајшер, а анимирали ветерани ове индуртрије - Симор Кнајтел и Роланд Крендал. Траје нешто мање од девет минута и направљен је у техниколору. Истоимену песму је комоновао Чарлс Њуман посебно за цртани. Иако је прошло више од 80 година од када је настао и даље је јако популаран и сматра се култним остварењем раног Холивуда.
А управо у времену настанка крије се и одговор на питање зашто је, иако прављен за децу, овај цртани тако тужан и мрачан. Наиме, “Негде у земљи снова” смештен је у време Велике депресије и осликавао је реалност милиона деце широм Америке и Европе - глад, немаштину и константну борбу за праживљавање.
Завршавајући цртани оптимистично, Флечер је вероватно хтео да да наду свим малишанима, где год да се налазе - да снови на крају ипак могу да се остваре све док је добрих људи.
Историјски забавник/пренео Т. М.