ОТКРИВЕНО ШТА СЕ ДЕШАВА ИЗА ВРАТА КРИЗНОГ ШТАБА: Ево шта нас очекује на зиму и да ли ће пропуснице важити 24 сата
Ово су две главне ставке које су разматране на јучерашњем, можда и најдужем заседању Кризног штаба од избијања епидемије ковида.
Уколико се буду уводиле ковид пропуснице које ће важити 24 сата, то ће се радити поступно. Лекари који пропагирају употребу лекова који нису одобрени за лечење ковида или пак предлажу сулуде методе превенције, могли би да изгубе лиценцу.
Проблем је у НЕДОСТАТКУ ЕДУКАЦИЈЕ: Оснивачица удружења “Друг није мета” о вршњачком насиљу
СНИМАК ИЗ БОЛНИЦЕ РАСПЛАКАО СРБИЈУ: Друштвене мреже се усијале, људи моле - Пустите га на пет минута, имајте срца (ВИДЕО)
ЕВО ГДЕ МОЖЕТЕ ОТИЋИ БЕЗ КОВИД ПРОПУСНИЦЕ ПОСЛЕ 20 САТИ: За ове објекте још увек не важе нова правила
Током двочасовног заседања није било варница које повремено избију на релацији медицинског и политичког дела Кризог штаба. Међутим, било је различитих ставова и предлога решења за огромне бројке заражених код нас.
Медицински део штаба инсистирао је да се одмах донесе одлука да ковид пропуснице важе 24 сата. То би практично значило да невакцинисани не могу више бити гости угоститељских објеката.
Премијерка Ана Брнабић међутим, није одобрила овај захтев и навела је да увођење ковид пропусница на 24 сата није изводљиво. Како сазнајемо, премијерка је навела да уколико се буде ишло на тај модел, мораће да се уводи поступно јер између осталог нема довољно ни ковид редара који би контролисали спровођење ове мере.
Део заседања Кризног штаба посвећен је све ширем проблему у којем су главни актери поједини лекари па и професори Универзитета који на друштвеним мрежама лече оболеле од ковида или пак “преписују” терапију превенције. Осим препоруке да је заштита од вируса мазање павловићеве масти у нос, много озбиљнији по здравље су савети да се пије лек “ивермектин” који се користи у ветерини и чија употреба може озбиљно угрозити здравље људи.
Сви лекари који буду саветовали непризнате методе и неодобрене лекове ивермектин или неки други лек, могли би да остану без лиценце. Случај би разматрала етичка комисија, а потом уколико се докаже да је лекар злоупотребио своју титулу и професију, изгубио би лиценцу.
Осим огромног броја оболелих и чињенице да је здравствени систем преоптерећен, чланови Кризног штаба разматрали су врло извесни сценарио судара грипа и ковида. Разматрано је да се грађани позову на вакцинацију против обе болести.