Три специјалца из Вашингтона ове недеље са Србијом о Косову: На столу ДОГОВОР у року од ШЕСТ МЕСЕЦИ?
Вест о доласку двојице сенатора у Србију објавио је сам Марфи, уз објашњење да долазе у посету како би пружили подршку дијалогу Београда и Приштине
Представници Србије ће у току ове недеље о Косову разговарати са три висока америчка званичника. Иза тога се крије уверење САД и намера да између избора у Приштини и Београду искористе драгоцених шест месеци да се постигне компромисно решење.
У току ове недеље у Београд стижу двојица америчких сенатора, демократа Крис Марфи и републиканац Рон Џонсон, а имајући у виду да је специјални изасланик САД за Западни Балкан Метју Палмер јуче на Бледу разговарао са шефом дипломатије Ивицом Дачићем, није тешко извући закључак да је Америка кренула у озбиљну дипломатску офанзиву око питања Косова.
После Београда, следећа станица двојице сенатора биће Приштина, а дипломатски извор оцењује да је ова посета део стратегије САД које узимају веће учешће у дијалогу.
- Намера САД је да Београд и Приштина што пре седну за преговарачки сто, и све ове посете и сусрети део су озбиљне стратегије. Америка очекује да се дијалог настави после косовских, а пре избора у Србији. Остаје да се види да ли ће и када (тзв.) Косово повући таксе, а све зависи од тога ко ће тамо победити на изборима. Може се чути да су веће шансе за то ако победи опозиција, али није исто ако победи Иса Мустафа или Аљбин Курти - каже саговорник.
Изненађење: Док траје Мундобаскет, погледајте шта је урадио ОВАЈ Звездин кошаркаш у Београду (ФОТО)
ТРИНКИ ВИДЕО ДОВОЉНО: Србија или Америка? Италијански стручњак НЕМА ДИЛЕМУ
ЗВЕЗДА УБЕДЉИВА ПРОТИВ ТУРАКА: Сјајна партија овог НОВАЈЛИЈЕ! (ФОТО)
Вест о доласку двојице сенатора у Србију објавио је сам Марфи, уз објашњење да долазе у посету како би пружили подршку дијалогу Београда и Приштине. У агенди су им предвидели одлазак на четири одредишта - Русију, Украјину, Србију и на Косово.
- Русија нам не дозвољава улазак код њих, Џонсон и ја ћемо посетити Украјину, Србију и Косово ове недеље како бисмо показали да и демократе и републиканци дају подршку новој украјинској влади и сталном дијалогу Београда и Приштине. Ја сам данас у Берлину због састанака - написао је Марфи на свом Твитер налогу.
Важност косовског питања истакао је и Палмер, који је објаснио да је прихватио ту функцију зато што мисли да може да се постигне споразум о нормализацији односа Београда и Приштине, који би "трансформисао цео Балкан, отворио европски пут Србије и такозване државе Косово", и био "позитивна ствар за регион, Европу и САД".
- Решење косовског питања је на мојој агенди веома високо. Имамо могућност и желимо да је искористимо. Имамо изборе на Косову 6. октобра, а у Србији ће бити одржани на пролеће. Имаћемо могућност за наставак преговора између два избора, коју треба да искористимо. Надамо се да ће обе стране искористити ту прилику која се указује - казао је Палмер.
САД би желеле, рекао је он, да виде међусобно признање као централну тачку договора.
- Циљ САД је да подрже дијалог и споразум из којег би сви изашли тако да су заштитили своје основе интересе. Нико не треба да има осећај да је изгубио, и да нема разлога да компромис буде победа за Србију, (тзв.) Косово и међународну заједницу. То ће захтевати компромис, неку врсту емпатије, разумевање како друга страна гледа на ствари и спремност на сарадњу у проналажењу договора који би био локално прихватљив, а уједно би могао да се грађанима представи као право решење - објаснио је Палмер.
Политиколог Стефан Сурлић каже да је на делу права дипломатска офанзива САД јер постоји уверење да је период између избора за власт у Приштини и власт у Београду драгоцених шест месеци у којима се може извршити притисак на обе стране да се постигне компромисно решење.
- Сенатор Џонсон и Марфи већ су ранијим посетама показали интерес за овај регион и намера им је да активно буду укључени како би се у САД добила што шира подршка за будући постигнут споразум. Иначе двојица сенатора долазе из различитих политичких опција, повезују тему Украјине и будућег статуса (тзв.) Косова са пресудним утицајем Русије и њихово интересовање пре свега полази од претпоставке да ће споразум Београда и Приштине цео регион удаљити од руског утицаја - напомиње Сурлић.
Коментаришући све ове посете и изјаве америчких званичника, генерална секретарка Европског покрета у Србији Сузана Грубјешић оценила је да Америка све ово предузима јер је свесна да је то инвестиција у будућност.
- САД су се активно укључиле у решавање проблема јер је то инвестиција у будућност не само региона, већ и шире. За почетак, потребно је обновити дијалог и сигурно је да САД у томе могу доста да помогну - напомиње она.
Албанци на Косову се плаше да признају да су ГРАЂАНИ СРБИЈЕ, али ПАСОШ све показује: Ивица Дачић изнео НОВЕ ПОДАТКЕ
АМЕРИКАНЦИ СТИГЛИ У ПРИШТИНУ: Висока делегација ОРДИНИРА ПО БАЛКАНУ, имају један ГЛАВНИ УСЛОВ
"АМЕРИКАНЦИ ИМАЈУ ПОГАНИ ЦИЉ, НЕ СМЕМО ТО ПРИХВАТИТИ!" Шешељ упозорава на мрачни сценарио! (ВИДЕО)
На маргинама Форума Палмер се састао са шефом дипломатије тзв. Косова Беџетом Пацолијем и министром Ивицом Дачићем. Дачић је рекао да је сусрет био позитиван.
- Можда ми мислимо да су односи Београда и Приштине њихов приоритет, али има доста тема. По питању наставка дијалога морају се сачекати резултати избора на КиМ. Надамо се да ће нова влада бити конструктивнија и да ће укинути таксе и отворити простор за наставак дијалога - рекао је Дачић.
Он се на једном од панела, говорећи о очекивањима, нашалио да "када је реч о Метјуу, познајемо се дуги низ година, и не очекујем ништа од њега, али много од његове жене, која је из нашег региона".
- Овде се каже, одакле ти је жена, одатле си и ти. А и ви Словенци имате директну везу до председника САД - рекао је Дачић.
БОНУС ВИДЕО: Хтели секирама против топова: Зашто је ова битка СРПСКЕ ВОЈСКЕ посебна? (ВИДЕО)