НАЈВИШЕ ВОЛЕ РАДНИКЕ ИЗ СРБИЈЕ Хрвати траже људе из ОВЕ ПРОФЕСИЈЕ, плата 2000 ЕВРА!
Хрвати су поново повећали квоте за стране раднике који долазе лети на приморје, а највише воле раднике из Србије, јер су, кажу, квалитетни и добро познају стране језике.
Кувари, помоћни кувари, конобари, собарице, рецепционери и возачи из Србије поново су тражени на Јадрану, у Хрватској се говори да су спасли прошлу туристичку сезону, па се то очекује и овај пут.
Наше раднике тамо привлачи близина, исти менталитет и језик те све боља плата. С друге стране, послодавци из Хрватске који су остали без својих радника, најчешће Славонаца који су сада у Немачкој или Ирској, на Србе гледају као на најбољу другу могућу опцију.
Ана Васић из Инђије већ трећу сезону ради на Хвару, пре тога једну је радила у Поречу у Истри, помоћна је куварица, када треба и конобарица. На живот на мору брзо се навикла, тамо је обично од половине априла, када креће сезона, до краја октобра, када се она завршава.
- Никад нисам имала непријатности, људи су у реду, мада Далмација важи за конзервативнију средину, за разлику од рецимо Истре, где немате осећај да сте у Хрватској. На почетку сам неискусно улазила у нека тумачења и можда расправе, али сам одустала, битно ми је да ме поштују на послу, а о историји не морамо. Највеће плате су у кафићима и ресторанима, ту зарадите са бакшишом минимално 1.000 евра, ако сте на одличном месту, онда и 1.500 евра. Почетна плата вам је око 700 или 800 евра. Једино што се ради најчешће двократно. Дођете ујутро и онда око 14 сати до 18 сте слободни, враћате се на посао и радите до поноћи, дакле некад и по 12 или 14 сати - каже она.
Све зависи наравно од послодавца, колико је коректан према запосленима и за почетак да ли плаћа прековремене сате, што је код ње био случај. Иако се током сезоне ради пуно, плате су у просеку у старту дупло веће него у Србији, а одлазак на море младе додатно привлачи.
НЕЋЕТЕ ОМАШИТИ: Ово су најтраженија занимања у Русији!
Кувари, којих највише фали, најбоље су и плаћени, око 1.500 до 2.000 евра. Мање плате су у хотелима и трговинама, собарице и рецепционери зараде од 500 до 800 евра, као и трговци, возачи, чувари и радници у складиштима. Оно што су наши људи брзо схватили је да Истра, која је уз Загреб најразвијенија регија, нуди и најбоље услове рада, плате су тамо веће у односу на остатак приморја у просеку за 100 до 200 евра. Љиљана Стефановић из агенције за запошљавање "Партнерс & Орка" каже да наше раднике обично шаљу у хотеле са четири или пет звездица, а плата је око 1.100 евра.
- На раднику је само трошак превода документације, све остало - од превоза, опреме за рад, лекарског прегледа, израде дозвола, смештаја и хране - плаћа послодавац. Исти радници и послодавци сарађују већ неколико сезона, што говори да су сви задовољни. У нашој акети зашто се обраћају баш Србији, послодавци са приморја су подвукли да имамо најбољи однос према послу и одлично знамо стране језике. Углавном се пријављују млађи људи, ретко ко је ту старији од четрдесет година, те барем половима већ има хрватске папире - рекла је Стефановићева.
Каже да непријатности до сада нису имали, наши радници знају где иду и опрезни су, додаје да највише воле да раде у Истри која је и ове године хит, а најмање на острвима, због изолованости на коју нису навикли. Кући, у зависности од тога колико су штедљиви, донесу од 3.000 до 5.000 евра.
У сезони недостаје 70.000 радника
Влада Хрватске повећала је годишње квоте дозвола за запошљавање странаца у овој години чиме се предвиђа нешто више од 15.000 дозвола за туризам и угоститељство, док Хрватској у сезони фали око 70.000 радника разних профила.
Већ траже раднике за сезону на Јадрану, ево и плата које нуде
Прошле године Србија је добила квоту од 5.000 привремених радника. У истој години грађани Србије били су други по броју оних којима је дозвољен привремени боравак са око 6.400 усељеника, махом сезонаца, што је десет пута више него пре само три године.
Ако се томе додају они што раде са хрватским папирима а живе у Србији и они који раде на црно, број се барем удвостручује. Године 2016. године привремени боравак добило је тек 600 наших грађана, од чега их је око 400 боравило због рада.