Од Стеријиног позорја до Џез фестивала: Ово је прича о невероватним фестивалима и манифестацијама у Новом Саду (ФОТО/ ВИДЕО)
Нови Сад с разлогом сматрају престоницом српске културе
Нови Сад је смештен на граници између Бачке и Срема, на обалама Дунава и Малог бачког канала, у Панонској равници и на северним обронцима Фрушке горе. Једно време сматрао се центром српске културе, а осим великих имена која су у прошлости писала историју управо из овог града, данас се може похвалити бројним фестивалима као културно-забавним манифестацијама.
Прочитајте и:
- Њу обожавају сви Новосађани, а живот јој је био трагичан: Муж јој се самоубио, али ту није крај несрећама
- ЗЛАТНА ГРЕДА Новог Сада: У овој улици живели су познати историчари, књижевници, угледни трговци, цењени свештеници (ФОТО)
- Био је противник кнеза Милоша, а онда је урадио нешто што Новосађани никада неће заборавити
Разноликост и широка понуда бројних догађаја из године у годину одушевљава посетиоце, како домаће тако и госте из иностранства.
Заштитни знак Новог Сада, када су фестивали у питању, свакако је Егзит Фестивал, који се од 2000. године одржава на Петроварадинској тврђави. Сваке године, средином јула, овај фестивал окупља бројне светске и домаће музичке звезде које наступају на преко двадесет различитих бина, подељених у односу на музички жанр који је на њима заступљен.
Да је овај фестивал с разлогом у друштву најбољих у Европи говори и чињеница да посећеност из године у годину расте, па је тако овог лета забележен рекорд - продато је чак 50.000 карата по дану, док је просек прошле године био око 40.000 дневно.
За све љубитеље филмова резервисан је крај агвуста и почетак септембра, када се одржава CinemaCity, познати филмски фестивал. Током осам дана трајања, Нови Сад се претвара у град-фестивал са богатим филмским, музичким и академским програмом.
Алберт Ајнштајн је уписан на списак знаменитих Новосађана, а ево и због чега
Програм је подељен у три дела, Цинема City филмови, ПРО секција и Цинема City музика, који се одвијају на 10 атрактивних градских локација.
Током фестивала прикаже се више од 100 остварења независне продукције, а посебна пажња усмерена је на промоцију младих филмских аутора из земље, региона и света.
За оне најмлађе резервисан је јун месец када се одржавају "Змајеве дечје игре", најпознатији фестивал дечје књижевности, који обухвата мултимедијалне програме за децу и младе у оквиру којих су заступљени сви видови уметничког стваралаштва за децу, као и дечјег стваралаштва: позориште, литература, музичке представе.
Прве Змајеве дечје игре одржане су 21. јуна 1958. године у Сремској Каменици. До 1969. године биле су манифестација, а од тада институција културе и међународни центар књижевности за децу.
Најзначајнији пројекти Змајевих дечјих игара, манифестационог карактера су: Јунски програми и Децембарски Змајдани.
Јунски програми су данас највећи фестивал стваралаштва за децу у југоистоцној Европи. Књижевни сусрети и промоције, стручно саветовање о књижевности за децу, изложбе, драмски и музички програми, креативне радионице, поетски карневал само су део богатог програма, а из године у годину расте број малишана који учествују.
Нови Сад почетком јуна, захваљујући програмима Змајевих дечјих игара, постаје дечија културна престоница, а те програме прати неколико десетина хиљада људи.
Мика Антић о Змајевим играма
- Змајеве дечје игре су за мене биле и остаће једине игре у нас које се не играју, него чине предиван књижевни, критичарско-поетски, социолошко-педагошки, естетстко-идеолошки, етички напор, да свет најмлађих добије право и часно место у литератури.
Овај познати Новосађанин је био морнар, а након тога му се судбина потпуно преокренула
Фестивал Новосадске музичке свечаности (НОМУС) настао је по идеји истакнутог културног посленика Антона Еберста 1975. године.
Веома брзо по оснивању фестивал је израстао у централну музичку манифестацију у Новом Саду, с обзиром на то да су на њој представљана најуспешнија остварења југословенских интерпретатора и композитора. Самим тим НОМУС је стицао поверење посетилаца и поштовање међу његовим учесницима.
Битан дан за Војводину: У Новом Саду данас ће бити обележено 99 година од присаједињења Србији
Захваљујући Музичкој омладини Новог Сада овај новосадски међународни фестивал озбиљне музике данас је фокусиран претежно на концерте камерне музике. То значи да на овој манифестацији већином наступају мањи, али разноврсни састави у смислу различитих инструменталних комбинација.
Крајем лета Новосађане обрадује Фестивал уличних свирача, који на улице града доводи најразноврсније уметнике са интернационалне сцене и то од 2000. године, без изузетка.
У тим данима Нови Сад постаје центар света уличних свирача, јер га посећују сви најпознатији свирачи који наступају и на другим престижним фестивалима Европе и шире. На тај начин они на ово поднебље доносе културу и дух својих средина, да би их размењивали са овдашњим љубитељима уличне уметности и са другим извођачима.
Оставио је неизбрисив траг: Овај Новосађанин урадио је велику ствар за Србију
Овај фестивал сваке године у Нови Сад доводи и све већи број туриста из земље и иностранства, а о вредности манифестације сведочи и награда “Туристички цвет” коју је Туристичка организација Србије доделила фестивалу 2007. године у категорији “Културно-туристичка манифестација у функцији туризма“.
Овај познати Новосађанин је био морнар, а након тога му се судбина потпуно преокренула
Српска Атина је место одржавања јединог Интернационалног фестивала алтернативног и новог театра-ИНФАНТ, а чињеница да је једини тог типа у земљи допринела је његовој популарности. Аутентичан је и веома цењен у другим европским земљама, међу уметницима али и критичарима који прате најновије тенденције у области сценског стваралаштва.
За љубитеље књижевности резервисан је април када се одржава Међународни фестивал прозе - ПРОСЕФЕСТ. Циљ организатора је био враћање књижевности њеним коренима као и повезивање писца са читаоцима. Током фестивала еминентни домаћи и страни писци читају своја дела у јавним просторима, одлазе у гимназије и на факултете, где се књижевност програмски изучава и воде дијалоге да ђацима и студентима на заједнички одабране теме.
Мај месец је у знаку Стеријиног позорја, које је далеке 1956. године установљено као фестивал националне драме и позоришта такмичарског карактера, у оквиру прославе и обележавања 150. годишњице рођења и стогодишњице смрти великог српског комедиографа Јована Стерије Поповића.
Битан дан за Војводину: У Новом Саду данас ће бити обележено 99 година од присаједињења Србији
Репертоар се формира на основу селекције коју бира трочлани селекторски тим са уметничким директором на челу. На фестивалу могу учествовати професионална позоришта и групе из земље и иностранства с представама рађеним по текстовима наших писаца, као и домаћа позоришта са представама рађеним по текстовима страних писаца.
Марија Црнобори, Ђурђија Цветић, Небојша Глоговац, Ненад Јездић, Аница Добра само су нека од многобројних добитника Стеријине награде.
Дом молитве свих народа: Представљамо вам новосадску Синагогу
За поштоваоце џеза, град је спремио праву посластицу- Новосадски џез фестивал који је високо рангиран на мапи европских џез фестивала и већ је постао жељена дестинација најеминентнијих музичара из наше земље, Европе и света.
Бројна публика из земље, региона али и света из године у годину потврђује квалитет фестивала, а посебност се огледа у презентовању првенствено ауторске музике. У главном програму учествују најуспешнији домаћи џез ансамбли и најугледнија имена светске џез сцене. Фестивал у свом програму има и издавање књига, компакт дискова и видео записа.
Историја кроз конструкцију: Како је "Мост слободе" постао један од симбола Новог Сада
Од 2013. године, Нови Сад сваког октобра постаје центар модног света, јер се тада одржава "Сербиа Fashion Week", једина званична недеља моде у Србији и највећи модни фестивал у источној Европи.
Овај модни догађај представља прилику да се свету прикаже младост и ентузијазам не само домаћих талентованих дизајнера, већ и врсног стваралаштва и сектора производње. Као пословни прозор у свет, Сербиа Fashion Week је савршено медијско оруђе које већ помаже Србији да обезбеди њен интернационални идентитет како културног центра, тако и да промовише српску моду, аксесоаре и текстилну индустрију, производњу и туристички сектор.