НАПРАВИТЕ САВРШЕН ДОМАЋИ САПУН, БЕЗ ХЕМИКАЛИЈА: Просто, а нешкодљиво и сасвим природно (РЕЦЕПТИ)
Никада више нећете пожелети да користите куповни...
Куповни сапуни су пуни хемикалија, сви то добро знамо. У њма су негујући састојци као што су природна уља и путери сведени на минимум. Све то ћете приметити о по ИНЦИ листи која се налази на полеђини амбалаже. Верујте то није никаква природна козметика, шта год писало на амбалажи. Ако вам је здравље приоритет решење је једноставно – направите сами природни домаћи сапун без штетне хемије.
За прављење сапуна неће вам требати пуно састојака. Овакав подухват је пре свега креативан и забаван, а као крајњи резултат добићете фантасичан мирисни домаћи сапун. У зависности од својих потреба и жеља у њих можете додати мноштво састојака за негу, природних боја и мириса (етерична уља) и наравно главни састојак-љубав.
КРИСТАЛНИ ЛУСТЕР, ПОГЛЕД НА ЦЕО БЕОГРАД: Каћа Грујић показала како је опремила PENTHAUS који кошта 600.000 евра
УРАДИТЕ ОВО И ПРОВЕРИТЕ ДА ЛИ СУ ВАМ КРВНИ СУДОВИ ЗАКРЧЕНИ: Тест од само ПАР СЕКУНДИ даје прецизан одговор
Често ове природне сапуне везујемо наше баке који нас враћају у прошлост. Њихови главни састојци су били свињска маст и каустична сода. У наставку текста додносимо вам неколико идеја за израду сапуна…
ОСНОВИ РЕЦЕПТ ЗА ДОМАЋИ САПУН (УЗ КУПОВНУ БАЗУ)
Сви наведени састојци за прављење сапуна су вам лако доступни. Њих осим што можете купити у прдавницама здраве хране и апотекама и имате и online. На пар кликова се могу поручити. Цена за поједине састојке варира од продавца до продавца али није велика разлика. Килограм базе за сапун коштаће вас око 650 динара. Нешто од споредних стварчица вероватно већ имате у свом дому (нпр. мед, кокосово или маслиново уље, какао, паприка, першун, глина…)
Састојци:
- Глицеринска база са сапун (можете је купити већ обогаћену природним уљима).
- Опциони састојци за негу (мед, кокосов протеин, какао, глина…).
- Опциона етерична уља (лаванда, камилица, кедар…)..
- Алкохол (за сприцање преко сапуна, да се не би појавили балончићи).
- Калупи (најбоље силиконски из којих се сапуни наједноставније ваде).
Израда сапуна – Одређивање промера састојака и сам процес је заиста једноставан.
Глицеринску базу отопите на пари и додајте састојке као што су биљна уља и путери, мед, витамин Е, кафа, какао…
Припазите да маса не буде прегуста.
Када се смеса мало прохлади, али не и скроз стегне, додајте етерична уља (на 200 грама базе отприлике 4-5 капљица етеричног уља по избору).
БОЈА ЗА САПУН КАКО ЈЕ ИЗАБРАТИ
Што се тиче бојења рачунајте на то да ће неки састојци који сте претходно умешали већ природно обојити сапун. У сваком случају можете додати куповне боје и мица прах
Боју сапуна бирајте по свом укусу
Како обојити сапун питање је са којим се сваки сапунџија среће у овој малој креативној авантури. Иако је циљ домаћег сапуна да негује кожу, а његова главна предност одсуство штетних хемикалија, цела ова прича може бити итекако занимљива. Уосталов своја мала ремек дела можете увек упаковати у интересантна паковања и поклањати најдражима у свакој прилици.
РАСТВОРИ И ПИГМЕНТИ ЗА ДОМАЋИ САПУН
Постоји више начина да се сапун обоји. Пигменти су природне супстанце, оксиди и ултрамарини, који се екстрахују из глине, стена. Углавном се праве у лабораторијстким условима и идентични су пигментима из природе. Раствори су синтетичке супстанце. Једина мана им је та што се доста разливају те је теже израдити прецизну шару – узорак на сапуну. Такође, због присуства НаОХ постоји могућност да нећете моћи контролисати саму нијансу боје. Минералне боје тј. мица су у форми светлуцавог праха. Оне су изузетно декоративне и згодне за употребу.
Можда и најбоља опција јесу природне боје (глина, зачини…), али оне са друге стране немају пуно нијанси. Зато се унапред определите за једноставан дизајн.
Ако у сапун рецимо убаците глину и активни угаљ добићете одличан детокс третман за кожу који уз то делује и антибактеријски на акне и бубуљице.
Ако желите рози сапун убаците мало розе глине и туцане паприке.
Наранџасте нијансе постићићете уз цимет и куркуму , а зелене уз спирулину, першун и зелену глину…
Какао и мед користите за нежне беж преливе.
Занимљивост…
Глина се вади из различитих композиција, стога њена боја зна варирати. Може бити сивкаста, браон, зелена, теракота, роза. Налази се чак и жуте боје…Састав јој је поприлично стабилан , а могућност да боја у сапуну избледи јако мала. Уз све наведено глина је одлична за детоксикацију коже односно извлачење токсина из површинског слоја дермиса.