МУШКАРЦИ НЕ МОРАЈУ АЛИ МИ МОРАМО? Зашто је све више жена одлучило да НЕ УКЛАЊА ДЛАЧИЦЕ на телу
Симбол отпора?
Иако ће многи рећи да нас је пандемија "натерала" да променимо бројне навике, даме, будимо искрене - некад, поготово зими, бријање ногу и пазуха радимо тек толико да "одржавамо" стање, односно, гледамо да то проредимо што је могуће више.
Из свега тога су настале и шале за "љубавни тепих" и слично, али чињеница је да са "мање мрдања из куће", мања и потреба да толико често посегнемо за бријачем. Ипак, неке су жене престале да брију као лични избор, невезано за годишња доба или пандемију.
9 ДАНА ОД РЕВАКЦИНАЦИЈЕ: Леа Киш показала резултате АНТИТЕЛА - ово је права ИСТИНА! (ФОТО)
"Доктор је ХТЕО да СЕЧЕ, БОЛОВИ су били НЕСНОСНИ!" Обичан ЖУЉ јој се претворио у НОЋНУ МОРУ, решила сама ПРОБЛЕМ!
"СЛОБОДНА САМ!" Старлета ставила тачку на турбулентан брак, кап која је прелила чашу је када је открила МУЖ ВАРА СА ДАДИЉОМ
Ако ћемо искрено, уклањање длачица некада је било једнако важно за женску хигијену као и прање зуба или косе. Међутим, неке се жене према овом стандарду лепоте односе критички, јер "зашто мушкарци не морају, и за њих није некултурно, а жене морају?".
Ова тема, дубоко је стигматизирана у последње време, делом и због тога што је уклањање длачица једна од ретких естетских традиција која је од лепоте постала хигијенска.
Многе жене данас имају огромну пресију да морају да уклањају длачице са тела, али све више је и оних које длачице прихватају као нешто најнормалније, а међу њима су и бројне познате особе и инфлуенцери - од Џулије Робертс која се 1999. на црвеном тепиху појавила с длачицама испод пазуха, преко прелепе глумице Пенелопе Круз која се својевремено фотографисала за магазин "Аие", подигнутих руку са дугим маљама, па све до глумице Лоле Кирке која је 2017. на додели Златног Глобуса, на црвеном тепиху појавила у хаљини са без нараменица и необријаним пазусима.
Неколико година касније, глумица и модел Емили Ратајаковски позирала је за магазин "Харпер’с Базаар", показујући тамне длачице испод пазуха.
- Ако одлучим да се обријем испод пазуха или то не урадим, то зависи од мене саме. За мене су длачице на телу још једна прилика за жене да искористе своју способност избора - избора заснованог на томе како оне желе да се осећају и желе ли имати длачице на свом телу или не. Већином волим да ми је све глатко, али понекад остављам да ми длачице на телу израсту и због тога се осећам секси - написала је Ратајковски у часопису.
Пре две године, Бека Мартинез која је учествовача у америчком ријалитију "Bachelor", објавила је фотографију у мини хаљини са необријаним ногама и на Инстаграму написала:
- Напокон сам дошла до тачке када се овако осећам потпуно пријатно. Престала сам да бријем ноге и пазух пре отприлике годину дана као праксу љубави према себи. Одрасла сам мрзећи длачице на телу - изјавила је Бека.
Додала је и како није ствар у томе верујеш ли или не верујеш у бријање, већ у томе да верујеш да си лепа, атрактивна и женствена, без обзира на длачице на твом телу.
Зашто су жене одлучиле да уклањају длачице?
Но, зашто су жене уопште почеле да уклањају длачице? Према Ребеки Херциг, ауторки књиге "Плуцкед: А History оф Хаир Ремовал", рат против длачица на телу започео је Дарвиновом књигом "Десцент оф Ман" из 1871. године, где је тврдио да би мушкарци требало да буду длакави, а жене не. Длакаве жене сматрале су се девијантнима, а истраживање из 1893. године показало је да су жене са више длака на лицу чешће луде. Уз то, Хавелок Елис, научник који се бавим људском сексуалношћу, веровао је да је пуштање длака код жена, "повезано с криминалним насиљем, снажним сексуалним инстинктима и невероватном животињском снагом".
- У изузетно кратком времену длачице на телу постале су одвратне за америчке жене средње класе, а њихово уклањање - начин да се одвоје од људи ниже класе и имиграната - пише Херциг у својој књизи, и додаје како је, до 1964. године, 98 одсто Американки редовно бријало ноге. Херциг тврди да стигматизирање длака на женском телу може "произвести осећај неадекватности и рањивости, осећај да су женска тела проблематична онаква каква су природно".
Бацити бријач или не?
Уклањање длачица или не лични је избор - неке су жене престале да се брију као чин љубави према себи и као чин прихватања, а неке једноставно немају довољно времена или стрпљења укључити уклањање длачица у део своје бјути рутине. Такође, постоје жене које носе длачице у знак побуне, као и оне које штите своја тела од иритација узрокованих уклањањем маља на овај начин. Длачице на телу или њихов недостатак, лични је одабир који би се могао мењати живота, а главна је поента у томе да та одлука треба да се темељи на личном осећају, а не на томе шта друштво или други људи мисле.