БЕБА НЕ СМЕ БИТИ ДУГО У МОРУ: Ово морате знати пре него отпутујете са малишаном на море
Након изласка из мора обавезно урадите ово.
Многи родитељи се питају да ли да крећу на море са бебом или је, ипак, боље да остану код куће. Педијатри сматрају да су и бебе од само неколико месеци спремне за своје прво летовање, а и боравак на мору са сасвим маленим дететом може бити врло забаван. Зато спакујте кофере и приуштите свом малишану незаборавне тренутке крај воде. За летовање са малим дететом саветује се да изаберете неко ближе одредиште, а најважније је да имате осигурану везу са доктором у случају да дође до неких непредвиђених ситуација.
Тата је сматрао да му ћеркица има превише женскастих играчака, па јој је купио ОВО! (ВИДЕО)
Педијатар Светлана Бацетић истиче да је на мору веома важно посветити пажњу нези и заштити дечје коже, јер је кожа бебе много тања од коже одраслих, смањена јој је заштитна функција, а повећана пропустљивост, производња меланина још није успостављена, па је смањена заштита од УВ зрачења.
- Прво и најважније јесте избегавање директног излагања сунцу, а будите свесни и рефлексног зрачења. Дакле, ни у сенци ваша беба није заштићена, јер се сунчеви зраци рефлектују од песка, воде, бетона. Зато је веома важно да у периоду од 11 до 16 часова са бебом боравите у дубокој хладовини или у соби – саветује педијатар.
Бебе млађе од два месеца
Према њеним речима, ако сте на мору са бебом млађом од два месеца веома је ризично да је купате у мору, јер за тако мале бебе море никако није довољно топло. Базенчићи са сланом или слатком водом су боља опција јер се вода у њима добро загреје и на дохват су руке за чешће расхлађивање. Они треба да буду у “дебелом” хладу.
ПРЕСРЕЋНА МАМА: Слађа Алегро објавила прве снимке из породилишта - велики розе балон и... (ФОТО)
Колико смеју да остају у води
Колико беба сме да остане у води? Важно је пратити дететове реакције. Ако беба почне да се тресе и усне јој постану плаве, крајње је време да је извадите из воде и умотате у пешкир да се угреје. Многе бебе уживају у купању у мору, али ипак то не треба да буде дуже од десет минута.
Након купања
Након купања морску со треба испрати са бебине коже слатком водом или макар умити бебу. Ако сте се одлучили за купање у базену такође је обавезно испирање после купања, јер је вода у базену хлорисана, па може да оштети осетљиву кожу бебе. Бебу затим утоплите и одмах пресвуците.
Према њеним речима, ако сте на мору са бебом млађом од два месеца веома је ризично да је купате у мору, јер за тако мале бебе море никако није довољно топло. Базенчићи са сланом или слатком водом су боља опција јер се вода у њима добро загреје и на дохват су руке за чешће расхлађивање. Они треба да буду у “дебелом” хладу.
На воду их навикавајте постепено
МОРАЈУ ДА ПРОМЕНЕ ИМЕ БЕБЕ, ИЛИ ЋЕ ТО УРАДИТИ СУД: Родитељи у ШОКУ, а разлог ће вас ИЗНЕНАДИТИ!
Страх од таласа
Први пут на мору дете ће се можда уплашити од буке и таласа, па ће одбијати да уђе у воду. Немојте да радите ништа на силу, већ покушајте да наговорите малишана да прво покваси ножице или седне у плићак.
Шетња здравља
- Благодети боравка на мору користите у шетњи поред обале у ранијим јутарњим и каснијим вечерњим сатима. Бебу облачите у танку памучну мајицу и панталонице. На главу јој ставите шеширић са великим ободом, а на очи наочаре које штите од УВ зрачења. На колица закачите сунцобран, тако да беба све време буде у хладу. Одојче узраста од два до шест месеци можете купати у мору, под условом да је море изразито топло – истиче др Бацетић.
Заштитна крема
При куповини заштитних крема, обратите пажњу да не садрже састојак са ознаком ПАБА, јер су многа деца осетљива на њега. Пре него што што почнете да користите нову крему, намажите малу површину на подлактицу бебе и пратите да се не појави осип, црвенило или свраб у наредна 24 сата. Ако нема промена на кожи, тек тада можете да користите заштитну крему: ознака на креми треба да буде СПФ 30 или више.
ОВОГ ЛЕТА ПРОБАЈТЕ НЕШТО ДРУГАЧИЈЕ: На само неколико сати од Београда чека вас место из бајке!
Шта треба да садржи приручна апотека
- сируп парацетамол, бруфен, фебрицет или чепићи за обарање температуре
- антихистаминик бронал, цларитине, тефен за алергијске реакције
- антибиотик амоксицилин, еритромицин, али само ако у близини места где идете нема апотеке и обавезно после консултације са лекаром
- антибиотску крему за инфекције на кожи
- капи за очи за инфекцију ока
- капи за нос
- повидон јод, 3% хидроген, 3% борна киселина за обраду рана
- средства за надокнађивање течности, оросал
- таблете против повраћања
- стерилна газа и ханзапласт