НАЈСНАЖНИЈА КЛЕТВА СРПСКОГ НАРОДА! Кнежева клетва изговорена је на ВИДОВДАН, а и данас утерује страх у кости
У народу и сада постоји веровање да Кнежева клетва још није скинута са српског народа.
Иако се сматра да клетва важи до шестог колена, а да је седмо ослобођено, клетва кнеза Лазара је трајна, заветна и универзална. Клетва је, као вербална освета, упозорење позната у скоро свим народима. У неким обичајима има пропратне ритуале, али увек значај клетве зависи од онога ко је изговори. Јака клетва је ако је изговори нека важна и јака личност.
У српској историји, клетва Кнеза Лазара Хребељановића једна је од најважнијих и најснажнијих. Изговорена као позив српским јунацима да учествују у Косовском боју, на Видовдан, 1389. године, забележена је у две епске песме Косовског циклуса.
У песми Мусић Стеван, клетва гласи овако:
КОСОВСКИ ИНАТ! Ево шта симболизује ЦРВЕНИ БОЖУР на Видовдан - за Србе он је више од цвета, чувар Косова, брака и жене
Носио ТЕЛЕФОН У ЏЕПУ, па му ИЗГОРЕЛЕ НОГЕ! Експлодирало је, а онда видео ВАТРУ - могао сам да УМРЕМ
- Ко је Србин и српскога рода, и од српске крви и колена, А не дошо на бој на Косово: Не имао од срца порода, Ни мушкога, ни девојачкога! Од руке му ништа не родило. Рујно вино, ни шеница бела! Рђом капо, док му је колена!
Тачније, тако је Мусић Стеван пренео својој љуби да је рекао Кнез Лазар на вечери.
У песми "Кнежева вечера", директна клетва је краћа:
- Ко не дође на бој на Косово, Од руке му ништа не родило: Ни у пољу бјелица пшеница, Ни у брду винова лозица!
У народу постоји веровање да Кнежева клетва још није скинута са српског народа. Иако се сматра да клетва важи до шестог колена, а да је седмо ослобођено, Лазарева клетва је трајна, заветна и универзална.
У народу се одомаћио страх од Лазареве клетве и жеља да се ослободи последица. Када је након Другог балканског рата српска војска 1913. године дочекана у Београду као победник, на тријумфалним капијама кроз које је пролазио дефиле биле су исписане поруке.
На једној је писало: "Бјежи грда клетво с рода, завет Срби исунише!" Кнежева клетва из песме "Мусић Стеван" је урезана на споменику косовским јунацима на Газиместану. Додуше, изостављен је други стих.