Не спавајте, док Бадњак не прегори, то носи СМРТ - Ево шта никако не смете РАДИТИ на Бадњи дан и Божић, не једите ПИЛЕТИНУ
Сврха свих празника јесте да их проведемо у миру и слози са својом породицом у свом дому. Породичне вредности су оно што је и срж прославе свих светих празника,
Божић је велики православни празник који се прославља 7. јануара, тог дана се слави рођење Исуса Христа, а претходе му божићни пост и Бадњи дан. Бадњи дан је дан када посте и православци који не поштују строга правила божићног поста.
За Божић и Бадње вече се везују најлепши обичаји и обреди наших предака који су се одржали до данас. Ови празници окренути су породици и дому, а пост и обичаји доприносе благостању, духовном испуњењу и миру у кући.
Често се каже да ћете оно што радите на Божић радити целе године, а ево шта према народним веровањима и обичајима не сме да се ради на Бадње вече и Божић.
На Бадњи дан и Божић не ваља да се ватра у пећи и камину распирује дувањем да ветар не би отресао пшеницу и да се стока не надима од траве. У појединим местима део пепела који је настао од бадњака се чува да би га помешаног са водом пили против главобоље.
Верује се за не ваља на Бадње вече заспати док бадњак не прегори, јер ће, говорило се, укућани умирати без предзнака. По народном веровању, орах једе само за Бадње вече, док се осталих дана Божића не дирају, како се не би патило од чирева.
За Божић се не једу пачетина, пилетина и ћуретина, јер како се верује, живина баца земљу иза себе. У неким крајевима Србије, на Божић се не кува кромпир да укућани не би добили чиреве, а код неких је забрањено кување пиринча да "да се стока не би преко године црвљала" или како каже друго веровање "да вране не би односиле пилиће".
У неким српским селима је забрањено да се једе виљушком на Божић да живина не би чепркала сламу. На Божић не треба да се свађате ни са ким,јер ћете онда целе године бити у лошим односима са људима.