Да ли сте сачували овај ДЕО ПЕЧЕНИЦЕ за МАЛИ БОЖИЋ? Обичај који најављује динамичну и УСПЕШНУ ГОДИНУ, а ово месо се не једе
У поноћ 13. јануара почиње Нова јулијанска година за Српску, Руску и Грузијску православну цркву, Јерусалимску патријаршију и Руску заграничну цркву. За оне који прослављају код куће, за Српску нову годину припрема се свечарска трпеза. На трпезу се износи оно што је још у јесен спремљено за зиму – пршута, сланина, кавурма, чварци, шваргла, кобасице, кајмак, млади и преврели сир, вруће погаче, проја, туршија, кисели купус, стругана ротква и ајвар.
Верници Српске православне цркве, 1. јануара по јулијанском, односно 14. јануара по грегоријанском календару, славе празник Мали Божић, али и Светог Василија Великог. Домаћинства која овог свеца славе као крсну славу данас се посевно радују и у то име припремају Василице.
Оне могу бити и слане и слатке, али једно им је заједничко: месе се са много љубави и једу топле на Мали Божић! Могу се умесити од киселог или лиснатог теста, украсити на посебан начин, а заједничко им је што се преливају медом. Разлог је тај што се Свети Василије Велики назива пчелом цркве Христове, који је верницима даривао мед, а безбожнике “убадао”својом жаоком.
Све је почело као ЕКЦЕМ, а онда је уследио ПАКАО - Девојка није смела да ИЗАЂЕ ИЗ СТАНА због УНАКАЖЕНОГ ЛИЦА
Милица Павловић НА МЕТИ ЗБОГ БУБУЉИЦА! "Сама је крива што се ФОТОШОПИРА" - шминкерка објаснила све (ФОТО)
У појединим крајевима василица се прави као обична проја, али се украшава на посебан начин.
Слатке василице се шарају тако што се неколико струкова сламе увежу у снопић црвеним концем па се онда њиховим врховима избоцка тесто у облику крста. За проју-василицу, домаћица припреми гранчице зове, веже их у сноп па њиме извади кружиће теста који се касније дају стоци како би била напредна целе године.
Василице са медом
Састојци:
- 800 г брашна
- 200 г масти
- 40 г свежег квасца
- 1 кашичица соли
- 1 кашика шећера
- млака вода
- мед
Припрема:
Измешајте брашно и маст па полако додајте ускисли квасац и со, умесите меко тесто и поделите га на мање лопте. Након што је тесто нарасло, развијте сваку лопту у мању лепињу. Једну лепињу развијте оклагијом и исеците на тање траке које ћете користити за украс.
Остале лепиње преклопите на средини, формирајте их у облик хлепчића и украсите увијеном траком. Василице ставите у подмазани плех посут брашном и оставите да нарастају још десетак минута. Пеците на 200 степени Ц, послужите топле и преливене медом. У неким крајевима се василице пеку у облику обичних округлих лепиња.
Василица од пројиног брашна
Састојци:
- 3 шољице кукурузног брашна
- 3 шољице пшеничног брашна
- 3 јаја
- 2 шољице уља
- 1 прашак за пециво
- кашичица соли
- 3 шољице киселе воде
Припрема:
Умутите јаја, додајте воду и уље, па полако додајте измешаном брашну са прашком за пециво. Пеците у подмазаном плеху на око 200 степени Ц.
Прасећа глава за Мали Божић
За Мали Божић, као и српску Нову годину, важе многи обичаји, а сваки од њих има своје значење. Тако је за ручак веома важно да се једе глава прасета која се чува још од Божића.
Прасетина се једе за Божић, јер је ова животиња динамична, те се сматра да ће донети срећу. Глава која се оставља за српску Нову годину, треба да се једе јер она својом њушком рије земљу напред, па се верује да ће срећа ићи напред.
На данашњи дан никако не сме да се једе месо од краве, јер је та животиња мирна, а пилеће или кокошије месо јер оне рију земљу ка назад, па ће онда и срећа ићи тим смером ако се месо ових животиња једе на данашњи дан.
Након завршеног ручка, битно је да се кости од печења однесу и ставе на мравињак како би се по веровању стока множила као мрави.