Ово НИКАКО НЕ РАДИТЕ НА ГРОБЉУ АКО СТЕ ПРАВОСЛАВЦИ: Многи обичаји који СРБИ упражњавају нису у складу са вером
Један ритуал који се не сме прескакати!
У савремено доба неретко се дешава да се на православним гробљима спроводе сувишни српски обичаји, непознати у давна времена, а као знак неког новог, помодног тренда.
Дужност хришћанска налаже да се у молитвама сећамо наших покојника, да се молимо Богу за покој њихових душа, палимо им свеће, држимо парастосе и помене, подижемо им споменике као обележја на гробовима и да њихове гробове држимо у пристојном и уредном стању. Све ово налази се у оквиру црквеног канона.
Штитио је па ДОБИО ШАМАРЧИНУ, ЗБОГ ТРАГЕДИЈЕ ЈЕ БИЛА ОШИШАНА ДО ГЛАВЕ: Јелена Карлеуша новим албумом "САХРАНИЛА" ЕСТРАДУ - одржала и МИНУТ ћутања
СРПКИЊЕ ДОЛАЗЕ С ЛЕТОВАЊА и жале се на инфекције! "Упозоравамо на ПРОМИСКУИТЕТ И ТАНГЕ" - гинеколози једногласни око једног
Чини се да ниједан народ нема тако немаран однос према гробовима својих сродника као Срби.
С једне стране, тај немар је апсолутно запостављање гробних места, које укључује њихово необележавање и неодржавање. С друге стране, у појединим крајевима Србије иде се у другу крајност.
На гробљима се подижу скупоцени споменици, капеле новокомпоноване архитектуре, које више личе на викендице у којима има све оно што има и у дому – фрижидери, телевизори, кревети… Ово је ружан обичај.
Обилна храна и пиће, прање руку у дворишту и куповина венаца
Један од таквих је и куповина венаца за сахрану, затим даривање разним даровима свих који присуствују сахрани. И једно и друго изискују велике издатке, а потпуно је сувишно. Много би боље било да се новац за куповину венаца преда домаћину или тој кући, што би добро дошло у сношењу трошкова сахране.
Такође се уобичајила велика и обилна припрема јела и пића за сахране, па се дешава да, када се гости наједу и напију, сахрана се претвори у гозбу, а учесници у пијаном стању почну да се недолично и неприкладно понашају.
Породица која изгуби некога за своју средину постаје "нечиста". Она је "начета" породица која уз помоћ ритуала првих годину дана од смрти покојника, пролази кроз процес "очишћења", па многи практикују прање руку по уласку у двориште са гробља.