"Жена сме бити САВРЕМЕНА и ЛЕПА": Многи сматрају да се у ЦРКВУ не сме са ШМИНКОМ и БЕЗ МАРАМЕ, архимандрит коначно открива ИСТИНУ
Како живимо у 21. веку многи ово сматрају излишним и старомодним
Веручитељи кажу да би Српкиње, хришћанке, требало да знају да је грех молити се Богу непокривене главе, а камоли још доћи у храм и причешћивати се тако. Такође истичу да ко је имао прилике да присуствује црквеним зборовима и богослужењима у Русији могао је у то да се увери да чак и сасвим мале руске девојчице имају мараме када су у храму. И жене других вероисповести покривају обавезно главе при уласку у светињу.
Црквени великодостојници подсећају да је и сама Богородица, коју су родитељи као девојчицу довели у храм да је посвете Богу, имала покривену главу. И касније на свакој фрески и икони она је приказивана на исти начин. То, кажу, нимало није угрозило њену лепоту.
Како живимо у 21. веку многи ово сматрају излишним и старомодним, а ево шта Српска православна црква заиста каже о женском облачењу и шминки.
"Треба тражити помоћ!" - Сматра се да ЦРКВА одбацује сваку НАУКУ, а да је лечење ДУШЕ БОЖЈА БРИГА, али откуд онда ПРАВОСЛАВНА ПСИХОЛОГИЈА?
Снимак РУЧКА на СВЕТОЈ ГОРИ - Погледајте шта ЈЕДУ и пију МОНАСИ на Атосу, све је здраво и укусно (ВИДЕО)
Архимандрит Михаило Биковић у име Цркве одговара на горуће питање - морају ли жене да покривају главе када улазе у цркву, носе посебну одећу и избегавају шминку:
- Свети Апостол Павле говори о спољном изражавању вере на следећи начин: 'Обрезање тела нити спасава нити не спасава, већ обрезање срца!' Зашто он ово говори? У то време избиле су несугласице између апостола око обрезивања, јер је то била религиозна обавеза Јевреја! Због тога су организовали и апостолски сабор 49. године на коме је расправљано око тога да ли хришћани треба да се обрезују. Победили су аргументи св. Апостола Павла, где говори да је суштинско обрезање (обрезање срца) важније од обрезања тела. Тако исто и облачење, марама и шминка, то је све обрезање тела. Оно је потпуно без смисла уколико је срце пуно страсти, злобе и осталог што нас води у пакао. Ту нам спољни облик облачења, па и понашања ништа не помаже, већ очишћење (обрезање) срца, каже он и додаје:
- Марама и сукња су пожељне као начин одевања како у цркви тако и ван ње и оне представљају начин живота једне хришћанке, а не само одећу за цркву. Разуме се да хришћани живе у свету и да се са расуђивањем облаче одлазећи на посао, одмор са породицом или у биоскоп и слично. Оног тренутка када се срце буде уподобило Господу, тада ће спонтано пожелети и мараму и сукњу и немање шминке. То је једини прави пут, а наметати неком на силу све ово споља, може човека да одбије од Цркве и Бога и шта смо онда учинили?!
Жене треба да изгледају савремено, али и да се облаче пристојно, сматрају у Руској Православној Цркви.
- Црква никада није рекла да жена мора да носи дугу сиву хаљину и сиву мараму. Постоји одређено правило облачења у црквама, али пре свега то је зато да лепе жене не би одвраћале пажњу мушкарцима који долазе да се помоле, појаснио је митрополит Волоколамски Иларион у телевизијској емисији "Црква и свет".
У Божји храм и жене и мушкарци требало би да улазе пристојно обучени, како не би саблажњавали друге вернике. А у самом храму за време богослужења од верника се очекује да побожно стоје и ћуте, молећи се, а тек после (или пре) службе да целивају иконе, пале свеће и разговарају са другим верницима, подучавају у Цркви.