СПРЕЧИТЕ УДАЉАВАЊЕ СВОЈЕ ДЕЦЕ: 4 најчешће ГРЕШКЕ у васпитавању које МОРАТЕ избећи
Боље спречити него лечити.
Важно је да родитељи освесте грешке у понашању које могу довести до тога да деци наруше самопоштовање и изазову њихове пркосне реакције. Потребно је клонити се викања, наметања кривице и сарказма.
ДА ЛИ ЈЕ ОВО МЕСТО ЗА МАЛО ДЕТЕ: НЕЋЕТЕ ВЕРОВАТИ где је Вељко ОДВЕО Јакова! (ВИДЕО)
ОПАСНА КАО И ПРЕЉУБА: ОВА врста преваре је најчешћи РАЗЛОГ развода!
Постоје грешке које родитељи могу починити у васпитавању које увелико могу утицати на дететово самопоштовање. Укратко, ако нисте свесни неких грешака у властитом понашању, можете битно утицати на то како дете види себе, како одлучује и како се носи с изазовима одрастања, упозорава психолог, др. Јефри Бернештајн, у колумни на порталу Psychology Today.
Врло је важно освестити те грешке, каже. Неке од њих пописао је у својој књизи "Десет дана до мање пркосног детета", а ово је избор четири примера родитељског понашања који могу негативно утицати на дететово самопоштовање:
Викање и ударање
Ништа не утиче на дететово самопоштовање као викање и батине. Тиме показујете лошу контролу импулса и шаљете детету јако лошу поруку. Наравно, већина родитеља у неким ситуацијама не може или не зна другачије, па се многима вероватно догодило да су викали на дете или да су му опалили једну по гузи, или пљуску.
Може вам се чинити да сте тако и успели дисциплиновати дете, но учинак ће трајати кратко. Уместо позитивне реакције, добићете дете које има све слабије самопоштовање, све је несигурније и све мање способно за конструктиван разговор и изградњу самопоштовања кроз интеракцију с вама.
Враћање на проблеме
Једном кад се проблем или неспоразум реше, немојте се више враћати на њега. Дајте детету прилику да крене из чистог старта. Оснажите га да крене даље упркос грешкама, да нешто научи из њих и остави их иза себе. Једино тако можете одгојити самоуверено дете које ће схватати важност добрих избора и природно мање бити склоно да понавља лоше ствари.
Малтретирање кривицом
Једна је ствар питати дете како би се осећало да доживи нешто што сте ви доживели од њега, а друга инсистирати на томе до крајњих граница, да бисте му наметнули кривицу због његових мисли, осећаја или поступака. Родитељи који користе кривицу за контролу деце довешће до тога да деца отупе.
- Имао сам клијенткињу која је напала свог сина након што јој је комшија рекао да га је видео с друштвом које пуши марихуану. Навалила је на њега с питањима попут -Схваташ ли колико ми је непријатно кад тако нешто чујем? - Јеси ли свестан да си тиме потпуно уништио моје поверење? Но, кад се успела примирити и залечити свој его, помогао сам јој да научи како да са сином разговара мирније и пружи сину оно што му стварно треба: подршку и разумевање. Успели су решити проблеме и изградити поверење. Тако је и Харолд помало изгубио интерес за лоше друштво које га је навело на дрогу - прича др. Бернштајн.
Сарказам у разговору
Употреба сарказма штети дететовом самопоуздању јер се осећа осрамоћено. Ако желите да учинковито комуницирате с дететом, избегавајте сарказам, јер дете у вашем тону не осећа оно што би требало - разумевање, поштовање и настојање да му помогнете да се носи са својим грешкама.
Како комуницирати с дететом?
Неки од ових поступака могу изазвати не само пад самопоштовања, него и пркос код детета, јер ће се осећати емоционално повређено и узнемирено. Дете ће имати осећај да сте га повредили и имати потребу борити се с тим. Наравно, најлакше је рећи - Нећу никад више, но постоје ситуације у којима лако упаднемо у старе обрасце.
- Сећам се примера самохраног оца који је имао навику да виче на сина и код куће, а посебно на тренинзима фудбала. Чак и кад је Антони примио награду на терену, Сал то није признао, већ му је замерао да је могао бити бољи. Но, радио је на себи и успео мирно поразговарати са сином. Извинио му се, рекавши -Опрости што сам био тако саркастичан. Мораш знати да сам био пресрећан кад си добио награду и да сам јако поносан на тебе. Част ми је што сам твој отац, а Антони је био одушевљен татиним гестом - прича др. Бернштајн.
Дакле, чак и кад вам се догоди да погрешите, важно је да то препознате и да настојите да исправите, јер тако детету примером показујете како да се врати на прави пут, те пружате прилику за то да његово самопоштовање, због вашег извињења и поштовања које сте тако исказали, помало расте.
ПРВИ ПУТ НА ОВАЈ НАЧИН! Нова слика Јелене са покојном Дивном - свима саопштила... Речи ће вас СЛОМИТИ
"Мала деца, мала брига, велика деца - велика брига" Мирка Васиљевић отворено о породичном животу!
Не желе да признају, али људима у браку ово највише НЕДОСТАЈЕ
ИСПАЛЕ ЈОЈ БРАДАВИЦЕ: Кија Коцкар у никад врелијем издању - Ово се од ње није очекивало (ВИДЕО)