Престаните да правите ових пет грешака и избећи ћете свађе око новца са партнером
Новац је један од највећих притисака на везу, према истраживањима, па може да доведе и до раздора у породици.
На основу наше личне историје, наших финансијских проблема, наших вредности и нашег односа са новцем, многим људима разговор може да буде корак на који се тешко одлучују.
Личне финансије су сложена тема - понекад је неке срамота да о томе разговарају са партнерима, не осећају се опуштено или пријатно, неки чак мисле да је то вулгарно, а понекад се често игнорише и уопште се не дискутује о томе.
Управо то избегавање причања о новцу и финансијама могао би да буде свађа у будућности и напетости у вези.
1. Не оклевајте да разговарате о финансијама
Много времена проводимо радећи важне ствари у животу, као што је одлазак код лекара или зубара на преглед, а исто би требало да се ради и са нашим новцем. Прича о новцу и финансијама може да буде тежак, оптерећујући, али је од суштинског значаја за успешан брак.
Договорите се са супружником када ћете разговарати - не чекајте док неко не потроши много новца у некој куповини или када се појаве други финансијски проблеми.
ХОРОСКОП ЗА 02. МАРТ: Раку је потребна ПОМОЋ, Лав ФЛЕРТУЈЕ НА ПОСЛУ, а ОВАЈ ЗНАК очекује интригантно познанство!
Ово ће се догодити АКО ПРЕСТАНЕТЕ ДА ПЕРЕТЕ КОСУ - Поред тога што ће бити здравија, мање ће се мастити, а ЕВО И ЗАШТО!
Циљ је да мирно разговарате о новцу када нема финансијских проблема у браку. Оно о чему у том тренутку дискутујете је на вама; начин трошења новца, плаћање рачуна или штедња за нешто важно. Важно је да се издвоји време за разговор о новцу.
2. Сазнајте како се партнер раније опходио према новцу
Како је неко у прошлости баратао новцем, често може бити одраз његовог садашњег односа према новцу и зато је важно разумети финансијску историју вашег партнера. Наше пређашње понашање у вези са финансијама може да објасни начин на који се бавимо новцем.
Ако је ваш партнер одрастао у породици у којој се новац тешко стицао, то може да се објасни зашто је штедљив и питаћете се зашто не троши новац или чак не жели да иде у ресторане - то је зато што је одрастао пажљиво бројећи новчанице да би се уверио да му се новац неће измигољити.
С друге стране, ако сте имали добро детињство у којем новац никада није био проблем, могли бисте да се нервирате због његове способности да уштеди новац. Разумети ово код супружника је важан корак да знате како да се односите према финансијама заједно као пар, без свађе.
3. Договорите финансијске циљеве
Када будете разумели финансијску историју партнера, бићете у бољој позицији да разумете и цените њихове финансијске циљеве, и то ће помоћи вама и вашем партнеру да престанете да се свађате око новца. Када постављате финансијске циљеве, важно је да ви и ваш партнер разговарате о томе шта желите.
Многи парови унапред претпостављају да се онај други слаже око ставова о новцу, али то често није тачно. Уобичајено је да имамо различите финансијске циљеве; кључ је да међусобно комуницирамо властите циљеве и да пронађемо начине да их остваримо заједно.
Зато напишите и поставите приоритете за сваки ваш финансијски циљ, а онда их објасните један другом. Када знате шта је важно једно другом, поставите реалистичне краткорочне циљеве који укључују оне који су важни сваком од вас. Договор о заједничким циљевима може довести до одрицања од одређених личних циљева, али то је корак који ће дугорочно бити користан.
Са циљевима који решавају заједничке потребе, обоје ћете бити на истој страни око тога где новац иде и то ће вас мотивисати да радите заједно.
4. Договор о буџету
Морате да упознате обостране финансије, а најбољи начин да то урадите је да прођете кроз захтеве и направите буџет. Када се ради о буџету, важно је да се међусобно посматрате као равноправни партнери и да имате слични ставове у управљању новцем.
Ако један партнер има бољу плату од другог, то не значи да он или она треба да има већу контролу над новцем. Седите са партнером и запиште шта свако од вас дугује, шта свако од вас поседује и колико свако зарађује новца.
Затим, направите буџет за неизбежне трошкове, као што су комуналије, порези, кредит за стан или аутомобил и осигурање. Ако су зараде сталне и тачне, много је лакше најпре направити буџет за такве трошкове.
5. Остављање новца по страни и одвојене картице
Давање извесне суме новца сваком партнеру може да учини чуда како би се смањила стална борба око новца. Свађа често може да почне због тога што је један партнер потрошио новац са заједничког рачуна. Зато је добра идеја одредити лични буџет за потрошњу који би свако користио по сопственом нахођењу.
Радили сте напорно да бисте зарадили новац, тако да никада не треба да се осећате као да вам је потребна дозвола пре него што купите нешто што није велико или није предвиђено кућним буџетом. Одвојене кредитне картице могу да буде велика ствар јер омогућавају сваком партнеру да одржи другачију кредитну историју, што може да помогне касније ако желите да поднесете захтев за кредит.
Ако се одлучите да имате властите рачуне за слободно коришћење новца, то не значи да морате да чувате финансијске тајне од супружника. Скривање ствари од партнера, било да је реч о рачунима за кредитне картице или нове куповине, опасно је у било којој вези и најбоље је имати отворену и искрену комуникацију.
Ако не можете да будете лагодни око тога шта купујете и на шта трошите новац јер мислите да ће вам се партнер успротивити, то је нешто о чему треба да разговарате.