Како се решити упале мишића после тренинга?
Уместо да прибегавате лековима, придржавајте се следећих савета.
Рекреативци су најподложнији упалама које настају као последица тренинга, управо зато јер углавном не вежбају константно. Упала мишића је сасвим нормална појава која се обично јавља дан или два након активности, а понекад и више, а јасан је знак да су мишићи нешто радили - обављали нешто тежи рад него иначе.
ПРОТЕИНСКА ДИЈЕТА: За недељу дана изгубићеш 5 килограма, БЕЗ ГЛАДОВАЊА
Осим благе натечености, код упале је често присутна неугодан бол у мишићима која може ометати кретање или седење. Многи тада прибегавају таблетама против болова како би се лакше носили с упалом до идућег тренинга. Аналгетици ће можда помоћи и ублажити тренутну бол, али је лоше и контрапродуктивно решење против упале.
Наиме, најважнији процес којим се мишићи опорављају и развијају јест протеинска синтеза која наступа одмах по завршетку активности, а одвија се и касније за време одмора. Истраживања су показала како таблете против болова инхибирају синтезу протеина у мишићима и готово је непостојећа, што значи да се мишић заправо неће опоравити и напредовати.
Треба избегавати аспирине и остале таблете против упала и болова који су последица вежбања. Схватите како је упала део процеса опоравка који је важан за развој способности мишића, а коришћењем аналгетика само ћете успорити или чак у потпуности спречити тај процес.
Када вас муче болови због упале, најбоље је да останете активни. Дан након тренинга лагано џогирајте, шетајте, истежите се или бавите било којом другом активности ниског до умереног интензитета. На тај начин побољшаћете проток крви у упаљеним мишићима који ће се брже опоравити. Једите нешто више протеина, воћа и поврћа и добро се наспавајте и одморите. Исто тако, показало се како разне масаже могу знатно убрзати опоравак.