Ево како да СМАЊИШ АПЕТИТ! Због ових ГРЕШАКА у току дана ПОЈЕДЕШ више него што ти је потребно!
Постоји начин да ово решиш!
Утврђен распоред оброка и ужина јако је важан за процес мршављења, али и здравље и избалансирану исхрану. Ипак, ако спадате у ону групу људи која не може лако да се одупре потреби за грицкањем и увек осећате глад између оброка, имамо једно занимљиво решење.
Сасвим је у реду да имате ужину између оброка у виду орашастих плодова, воћа, семенки или здравих грицкалица, али шта када између дорука и ручка најчешће посежемо за брзом храном, прерађеним намирницом и нездравим грицкалицама?
Испробајте ове једноставне савете који би могли да помогну да регулишете апетит и да се решите нездраве потребе за слаткишима и грицкањем између оброка.
“ПРЕСТАО ЈЕ ДА ВОЛИ своје ДЕТЕ!” Потресну истину о другом браку Зорице Брунцлик мало ко зна…
МАЛА, СТИЛИЗОВАНА ДАМИЦА: Ево КАКО је Ана Николић обукла ћеркицу за музеј - обе су преслатке! (ФОТО)
Први савет јесте да откријете окидаче који вас подстичу да грицкате. Пратите током две недеље свој начин исхране и забележте у које време и у каквим ситуацијама најчешће имате потребу за грицкањем, колачима или слаткишима. Када освестите шта то тачно покреће вашу потребу за нездравим ужинама, много лакш ћете ове "налете глади" контролисати.
Ево када најчешће имамо потребу да посежемо за грицкалицама:
- када видите или осетите храну коју волите
- када радимо за рачунаром
- када читамо
- током гледања филмова
- када разговарамо телефоном
Храну често користимо као средство за утеху, лек за досаду, вентил против стреса или "терапију" за емотивно нездовољство. Забележите своје унутрашње стање и расположење у тренуцима када желите да грицкате - ово же вам помоћи да лакше контролишете окидаче глади.
Када год имате потребу да једете између оброка, застаните и запитајте се да ли сте заиста гладни. Покушајте да откријете истинске потребе вашег тела и пронађите начин да их задовољите.
Током оброка једите полако, добро жваћите и након оброка направите паузу пре грицкања, јер је стомаку потребно времена да пошаље сигнале мозга да је сит.
Уместо нездраве ужине, можете конзумирати здраве грицкалице попут бадема, интегралног кекса од житарица са целим зрном, свежег и сувог воћа, као и грицкањем шаргарепе.
Чак и када стекнете здраве навике за ужину, могуће је да ћете некад желети да поједите чоколадицу или неку прерађену грицкалицу. Не будите строги према себи због тога и не критикујте себе ако некад прекршите правила, јер то доводи само до повећаног стреса који је ризичан по ментално и физичко здравље.
Нека нездраве грицкалице буду изузетак, а избалансирана и здава исхрана начин живота.