ЦЕО ДАН СЕДИТЕ НА ПОСЛУ? Ево ста би требало да урадите да би то НАДОКНАДИЛИ
10.12.2020.
15:37
Коментари (0)
Дуго седење узрокује многобројне болести.
Познато је да тзв. седелачки начин живота - са мало или нимало физичке активности - штети и менталном и физичком здрављу: осим што ће непосредно узроковати разне болове, физичка неактивност је један од водећих светских окидача за већину кардиоваскуларних болести и за дијабетес, две болести које уз карцином однесу највише живота.
Због свега тога, упозоравају лекари, дужа раздобља седења знатно умањују предности здравог живота, чак и за оне који су иначе релативно активни.
Но, добра вест је то што ипак, чини се, постоји начин да ублажимо евентуалне последице од десет сати седења и ленчарења. Наиме према анализи објављеној у "Бритисх Јоурнал оф Медицине", свега 30 до 40 минута умерене до интензивне физичке активности на дан умањиће здравствене ризике повезане са дугим седењем.
Није ни КОРОНА ни ПАНДЕМИЈА! Ова реч је проглашена за РЕЧ 2020. ГОДИНЕ!
Није ни КОРОНА ни ПАНДЕМИЈА! Ова реч је проглашена за РЕЧ 2020. ГОДИНЕ!
"САМИ СМО СЕБИ ПРЕСУДИЛИ!" Сања Маринковић отворено о ЉУБАВИ и ПАТЊИ коју је доживела!
"САМИ СМО СЕБИ ПРЕСУДИЛИ!" Сања Маринковић отворено о ЉУБАВИ и ПАТЊИ коју је доживела!
Када ово прочиташ неће ти ПАСТИ НА ПАМЕТ ДА СЕ САМА ДЕПИЛИРАШ
Када ово прочиташ неће ти ПАСТИ НА ПАМЕТ ДА СЕ САМА ДЕПИЛИРАШ
Показале су то анализе девет студија из четири различите земље у којима је учествовало укупно 44.370 мушких и женских испитаника. Све су студије бележиле исто - како на здравље и на смртност испитаника утичу различите врсте физичке активности, а како време без истих - и свака је показала да и релативно кратка активност (споменутих 30 до 40 минута) може надокнадити сате ленчарења.
Још једно недавно истраживање каже да је 35 минута вежбања дневно - било кардио вежби, кретања или истезања с вежбама јоге - помаже у спречавању депресије и сезонског афективног поремећаја, а овогодишње смернице Светске здравствене организације о физичкој активности и седењу препоручују од 150 до 300 минута вежбања умереног интензитета недељно (што је између 21 и 43 минуте дневно).
А што се тиче врсте активности, фитнес стручњаци се слажу да је, док сте год активни, крећете се и знојите, потпуно свеједно којом ћете се активношћу бавити и је ли вам дражи фитнес, плес или ћете то време најрадије провести у енергичном игрању са децом у врту. За дане кад је тренинг ипак немогућ, препоручују да сваких 20 до 30 минута устанете из седећег положаја како бисте протегли ноге: направите пар кругова око кухињског стола или брзих чучњева у паузи од посла, саветују за Реал Симпле.