ШТА ЈЕ СУПЕРЋЕЛИЈСКА ОЛУЈА због које се дижу УЗБУНЕ? Невреме и стручњаке оставило у шоку - може да има снагу АТОМСКЕ БОМБЕ
Стручњаци су објаснили шта је суперћелијска олуја која је погодила Хрватску и Србију.
Суперћелијске олује често узрокују велика зрна града, снажан ветар и торнада. Стижу с облацима који умеју да делују апокалиптично и прави су пример силе природе. Притом, суперћелијски облаци, који су омиљена мета ловаца на олује и љубитеља екстремних временских појава, због последица које знају да оставе нису нимало омиљени на подручјима где проузрокују штету.
Да ли је СРБИЈА на путу РАЗОРНИХ ТОРНАДА? Како настаје застрашујући ковитлац и који делови наше земље су најугроженији
ЗБОГ БРУСХАЛТЕРА УПАЛА У КОМУ! Жени уклоњен део ДОЈКЕ због смртоносне бактерије
Ник Вилтген, метеоролог портала Weather.com, објаснио је о чему се заправо ради. "Суперћелијску грмљавинску олују карактеришу постојане и снажне ротирајуће узлазне струје. Ове олује настају у нестабилној ваздушној маси, а нужан услов за њихов настанак је померање ветра по висини. Обично при тлу дувају јужни или југоисточни ветрови, а у вишим слојевима западни или југозападни. Оваква комбинација ветрова по слојевима изазива хоризонтално ротирајуће кретање ваздуха у доњим слојевима тропосфере. Исто то брзо уздижуће кретање ваздуха које прави олују, хоризонталну ротацију ваздуха претвара у вертикалну, а та ротација је често спектакуларно видљива у структури овог застрашујућег облака", преноси црометео.хр.
Он додаје и да структура суперћелијске олује омогућава да киша или град падају прилично далеко од извора топлог и нестабилног ваздуха који храни читав систем. "Те олује се не гуше у свом властитом хладном ваздуху, већ у неким случајевима могу да се готово нетакнуте одржавају сатима, прекривајући десетине, некада и стотине километара површине испод себе. Суперћелијске олује често узрокују велика зрна града, снажан ветар и торнада", пише City Магазин.
Познати климатолог у пензији Звонимир Катушин рекао је да никада није видео олују попут ове која је прво похарала Загреб, а онда и Србију., преноси Курир.
- Ова велика нестабилност створила је повољне услове за настанак овакве ситуације. Када се покрене, вероватно има снагу атомске бомбе. Није питање хоће ли или неће бити јаког удара, већ колико ће бити - казао је Катушин, који је током невремена боравио у Новом Загребу.